A gyűrűsujj hossza árulkodhat az ember alkoholfogyasztási szokásairól

Miután korábbi kutatások már kimutatták, hogy a születés előtti nemi szteroidok befolyásolják a későbbi alkoholfogyasztást, egy brit-lengyel kutatócsoport úgy döntött, hogy egyetemi hallgatókon végeznek további vizsgálatokat az összefüggés feltárása érdekében.

Az American Journal of Human Biology folyóiratban közzétett tanulmányukban különös eredményre jutottak: minél nagyobb a méretkülönbség egy adott személy gyűrűsujja és mutatóujja között (a gyűrűs javára), annál nagyobb eséllyel vannak alkoholproblémái. Ez arra enged következtetni, hogy a magas prenatális tesztoszteronszint az ösztrogén szintjéhez képest magas alkoholfogyasztáshoz vezethet.

A 258 résztvevővel, köztük 169 nővel végzett kutatásban a férfiaknál az alkoholfogyasztást és az abból eredő halálozást tekintve is magasabb értékeket mutattak ki. Ezek a mintázatok arra utalnak, hogy a nemi hormonoknak közük van az alkoholfogyasztási szokások alakításában. „Ismert, hogy az alkoholfüggőknek hosszabb a negyedik ujjuk a másodikhoz képest, ami a születés előtti magas tesztoszteronnak való kitettségre utal az ösztrogénhez képest” – mondta a kutatást vezető John Manning, a Swansea-i Egyetem munkatársa.

A kutatók azt remélik, hogy a következtetéseik révén jobban megérthetővé válnak az alkoholfogyasztás különböző mintázatainak hátterében álló tényezők, legyen szó absztinenciáról, alkalmi fogyasztásról vagy káros függőségről.

Kapcsolódó cikkek a Qubiten:

link Forrás
link Forrás
link Forrás