Hihetetlen forróságot biztosítanak újonnan kifejlesztett hőtároló téglák, amik utat nyithatnak a nehézipar dekarbonizációjának

2024.11.28. · TECH

Innovatív hőtároló téglákat fejlesztett ki egy amerikai startup, ami megoldást adhat ipari folyamatok fűtésére, anélkül, hogy fosszilis tüzelőanyagokat kellene égetni. Az MIT News keddi közleménye szerint az egyetemről spinoffolt Electrified Thermal Solutions cég megoldása hozzájárulhat a nehézipar szén-dioxid kibocsátásának csökkentéséhez.

Daniel Stack, a startup társalapítója 2014 óta dolgozik hőtároló „akkumulátorokon”. Ezek alapját elektromos áram vezetésére képes, kerámiából álló samott téglák adják – hasonló megoldásokat évszázadok óta használnak hőtárolásra és hőszigetelésre. A 2021-es megalapítása óta a cég a közlemény szerint demonstrálni tudta, hogy a különleges samott téglái képesek órákig hatékonyan tárolni a hőt, és azt levegő vagy gázok akár 1800 Celsius-fokra történő felhevítésére fordítani.

Az áttörést az MIT szerint az 1600 fok feletti hőmérséklet elérése jelenti, ami már lehetővé teszi, hogy a világ legnehezebben dekarbonizálható szektorai is el tudják kezdeni a megújuló energiaforrások hasznosítását. A megoldás emellett az akkumulátoros tárolás mellett új lehetőségeket teremthet arra, hogy fogyasztók akkor használhassák fel az elektromos áramot, amikor az a lehető legolcsóbb és legtisztább forrásból – például napelemekből származik. A startup a rendszer fejlesztésére 40 millió dollárt kapott az amerikai Energiaügyi Minisztériumtól (DOE), amit a technológia felskálázására és gyártásának kidolgozására fordíthatnak.

„Azért mentem az MIT-ra, hogy új generációs atomreaktorokon dolgozzak, de aztán már első naptól azzal foglalkoztam, hogy miként lehetne téglákat felfűteni” – mondta Stack, aki nem erre a karrierútra számított. Miután témavezetőjével, Charles Forsberggel beszélt az energiatárolás fontosságáról, és hogy az miért lényeges nemcsak a nukleáris energiának, hanem az egész energiaátállásnak, akkor rájöttem, hogy ezen a projekten akarok dolgozni”. Stack és Forsberg 2017-ben egy új megoldást dolgoztak ki, ami lehetővé tette, hogy samott téglák megújuló energiaforrásokból érkező áramot tároljanak hő formájában. Ez a rendszer ugyanakkor még ellenállásra épülő fűtőelemeket használt, ami korlátozta, hogy milyen magas hőmérsékletet tudtak vele elérni.

Később, már az MIT doktoranduszaként Stack olyan téglákat fejlesztett ki, amik elektromos vezetésre képesek, és így fűtőelemek nélkül is fel tudják magukat melegíteni. Ezt a hagyományos samott téglák kémiai összetételének enyhe megváltoztatásával érték el – de a tégláik így is 98 százalékban megfelelnek a hagyományos változatnak, ami lehetővé teszi, hogy a meglévő gyártók olcsón előállíthassák őket.