Korlátozná a mesterséges intelligencia egészségügyi alkalmazását az amerikai kormányzat

11.28. · TECH

Korlátokat szabna a mesterséges intelligencia (AI) egészségügyi alkalmazásának a Biden-kormányzat – írta meg szerdán az ArsTechnica. A javaslatcsomag más elemei jelentősen kibővítenék a GLP-1 fogyássegítő gyógyszerekhez történő hozzáférését, és megtiltanák a biztosítóknak, hogy megtagadják korábban engedélyezett beavatkozások kifizetését.

A javaslat módosítaná az AI egészségügyi használatára vonatkozó meglévő szabályozást, annak érdekében, hogy a kibővített, Medicare Advantage-típusú egészségbiztosítást ajánló szolgáltatók ne adoptálhassanak olyan mesterséges intelligencia által tett javaslatokat, amik tovább mélyíthetik a diszkriminációt, vagy súlyosbíthatják a meglévő egyenlőtlenségeket.

A minisztérium erre példaként azokat az AI megoldásokat hozta, amik előrejelzik, hogy várhatóan mely páciensek mulaszthatják el orvoslátogatásuk időpontját – és ez alapján azt javasolja, hogy ezeket a sávokat duplán be lehessen foglalni. Azok a szegényebb páciensek, akiknek problémájuk adódhat a közlekedéssel, vagy azzal, hogy kire bízzák gyermeküket, amíg orvosnál vannak, hajlamosabbak lehetnek az időpontok elmulasztására. Így az AI javaslatára a szolgáltatók dupla foglalásokat kezdeményeztek, ami miatt a szegényebb pácienseknek többet kellett várniuk, mire sorra kerülnek – erre a javaslat értelmében a jövőben nem kerülhetne sor.

A portál szerint általánosságában a színesbőrűek és szegényebbek elektronikus egészségügyi nyilvántartásai több hibát, vagy hiányosságot tartalmazhatnak. Emiatt a nagy adathalmazokon tanított AI modellek esetükben a hiányos vagy hibás adatok alapján esetükben rossz ajánlásokat tehetnek, ami felerősíti a rendszer torzításait.

Az amerikai Egészségügyi Minisztérium (HHS) által kidolgozott tervek jövője ugyanakkor kérdéses, mert a javaslatcsomagot már a januárban beiktatásra kerülő Trump kormányzatnak kell majd véglegesítenie. A november elején elnökké választott Donald Trump az HHS élére Robert F. Kennedy Jr.-t nevezné ki, aki leginkább oltásellenes nézeteiről ismert. RFK Jr. Trump szerint „véget vet majd az Egyesült Államokat sújtó krónikus betegség járványnak és újra egészségessé teszi Amerikát” – legalábbis ha a legvadabb konteóktól sem visszariadó politikus jelölését a szenátus is jóváhagyja.