Az új kínai kísérleti krumpli akkora, mint egy fürjtojás és ellenállóbb lesz a klímaváltozással szemben

Egy pekingi kutatóintézetben Li Jieping molekuláris biológus és csapata a szokásosnál kisebb méretű burgonya termesztésével kísérletezik, van köztük olyan apró is, mint egy fürjtojás.

A kísérleti krumplit olyan körülmények között termesztik, amelyek az évszázad végére várható magasabb hőmérsékletet modellezik – számol be a Reuters. A gumók mindössze 136 grammot nyomnak miközben Kínában a legnépszerűbb krumplifajták gyakran kétszer akkorák, mint egy baseball-labda. Kína a világ legnagyobb burgonyatermelője, de ez a növény kiemelten fontos a globális élelmiszertermelés- és biztonság szempontjából is, mivel más alapélelmiszerekhez képest magasabb a hozama.

A burgonya különösen érzékeny a hőre, és napjainkban a szélsőséges éghajlatváltozás nyomán nő a hőmérséklet, súlyosbodnak az aszályok, valamint az áradások is. Li, a pekingi CIP (Nemzetközi Burgonya Központ) kutatója jelenleg hároméves kísérleti programot vezet, amely a magasabb hőmérsékletek hatásait vizsgálja, Kína két leggyakoribb burgonyafajtájára fókuszálva.

Három hónapon keresztül termesztették a növényt egy olyan kamrában, amelyben a jelenlegi átlaghőmérsékletnél három Celsius-fokkal magasabbat állítottak be. Ez az érték megfelel az északi Hebei és Belső-Mongólia magasabban fekvő tartományainak, ahol főként burgonyát termesztenek.

Tapasztalataikról a Climate Smart Agriculture című folyóiratban számoltak be, eszerint a magasabb hőmérséklet tíz nappal felgyorsította a gumók növekedését, de a burgonyahozamot több mint felére csökkentette. Eközben Belső-Mongóliában az intenzív esőzések is óriási kihívást jelentenek, főként a burgonya-fertőzések szempontjából. A CIP kutatása része annak az együttműködésnek, amelyet a kínai kormánnyal dolgoztak ki, a melegebb és nedvesebb körülményekhez való alkalmazkodás kutatásában.