Az EU egy 10 milliárd eurós műholdprogrammal próbál versenyezni az Elon Musk-féle Starlinkkel
Az Európai Unió hétfőn bejelentette a 10,6 milliárd eurós költségvetésű Iris2 űrprogramot, amelyben 290 műhold pályára állításával igyekeznek erősíteni az európai kormányok és hadseregek kommunikációjának biztonságát a fokozódó kiberbiztonsági fenyegetések közepette.
A kommunikációs műholdak konstellációjával Elon Musk űrcége, a SpaceX Starlink-hálózatának állíthatnak konkurenciát, ami egy uniós közlemény szerint „jelentős lépés Európa szuverenitása és biztonságos összeköttetése felé”. A hálózat „nagy és kisebb teljesítményű műholdakkal” operál majd, ami a közlemény szerint egyenértékű egy 1000 műholdból álló Starlink-szerű konstellációval.
A Galileo és a Copernicus után az Iris2 az EU harmadik kiemelt űrprogramja, amelyet ezúttal a növekvő geopolitikai feszültségekre (a kiberbiztonsági kihívások mellett például Oroszország ukrajnai inváziójára) válaszul indítottak el. A projekt várhatóan 2030-ban jut el a kommunikációs (pl. internet-, navigációs, műholdképes) szolgáltatások elindításáig.
Andrius Kubilius, az EU védelmi és űrkutatási biztosa hangsúlyozta a rpojekt sürgősségét, mivel a jelen kihívásai fenyegetik többek között a tengerben futó kommunikációs kábeleket vagy a GPS-navigációt is. Az ESA főigazgatója, Josef Aschbacher hozzátette, hogy az Iris2 Európa műholdkommunikációs infrastruktúrája mellett a nehéz helyzetben lévő európai űripar szereplőit is erősíti.
Az ambiciózus projekthez összesen 13 fellövésre lesz szükség a legerősebb európai hordozórakéta, az Ariane–6 segítségével, amelynek első sikeres indítására idén júliusban került sor – akkor két szilárd hajtóanyagú gyorsítórakétával szállított műholdakat Föld körüli pályára, de az Iris2-ben a négy gyorsítóval felszerelt Ariane–64 változatot tervezik használni.
***
Ajándékozz Qubit+ tagságot karácsonyra!