Az ayahuasca sámánfőzet hatóanyagát tesztelik az alkoholfüggőség ellen egy londoni egyetemen
A bennszülött amazonasi indián kultúrák ayahuasca nevű gyógyító sámánfőzetét több egyedi esetben sikerrel alkalmazták már az európai kultúrkörben a különféle kémiai addikcióik ellen. A főzet hatóanyaga az az N,N dimetiltriptamin (DMT), amelynek komplex és nem mellesleg letaglózó erejű pszichoaktív hatását a pszichiáter Szára István írta le még az 1950-es években.
A brit Guardian exkluzív híradása szerint a University College London korábban a ketaminnal már sikeresen próbálkozó kutatócsoportja nemrégiben azt kezdte vizsgálni, hogy az emlősök agyában, így az emberi tobozmirigyben is termelődő molekulával hatékonyabbá tehető-e az alkoholfüggőség terápiája. Jelenleg ugyanis ez elvonókúrákról kikerülő páciensek fele három hónap absztinencia után visszaesik, és azoknak a 60-70 százaléka sem marad száraz a következő három év végére, akik az első évben még jól tűrik a szárazságot – legalábbis a lapnak nyilatkozó kutatók szerint.
A DMT az LSD-hez hasonlóan már csekély mennyiségben is erősen módosítja a tudatot, az UCL kutatói most agyi képalkotó járások segítségével és 120 önkéntes bevonásával a hogyanra keresik a választ. Mindezt úgy, hogy a résztvevőkben egy még a Guardiannek sem részletezett módszerrel felerősítik az alkoholfogyasztáshoz kapcsolódó pozitív emlékeket, amelyeket a nagyjából 15 perce utazásra elegendő intravénásan adagolt DMT-dózisokkal próbálnak befolyásolni.
A kutatók abból indultak ki, az alkoholfogyasztás tartósan képes megváltoztatni „az agy motivációs és jutalmazási rendszerét”, amelyet az erős pszichedelikum által kiváltott élmény azonban képes vissza- és átalakítani a józanabb életvitel irányába a neuroplaszticitásnak nevezett, még csak részleteiben feltérképezett idegélettani sajátosság miatt.
Kapcsolódó cikkek a Qubiten: