Jobban fogy az európai bor és sajt Amerikában, mióta Trumpot megválasztották
Donald Trump novemberi győzelme után 18 százalékkal több európai bort importáltak az Egyesült Államokba, mint egy évvel korábban, ezzel ez a hónap mennyiségben és értékben is minden korábbi rekordot megdöntött. Az olasz gyöngyözőborok iránti kereslet 41, a borok iránti 17 százalékkal nőtt, de a nagykereskedők a francia konyakból is feltankoltak: a Reuters szerint a Hennessy tavaly decemberben harmadával több konyakot exportált Amerikába, mint az előző év azonos hónapjában, a Courvoisier pedig duplaannyit szállított, mint egy évvel ezelőtt. A megnövekedett kereslet oka valószínűleg nem a Trump győzelme utáni önfeledt ünneplés, hanem az amerikai elnök által belengetett európai vámoktól való félelem.
A nyugtalanság a bor és a konyak után a sajtpiacot is utolérte: novemberben 25 százalékkal több európai sajtot importáltak az Egyesült Államokba, mint egy évvel korábban, de erre már korábban is volt példa: Trump korábban már 25 százalékos büntetővámmal sújtotta az európai borokat, sajtokat és olívaolajat. Úgy tűnik, hogy a fogyasztók tanultak a 2020-as esetből, ekkor ugyanis épp a francia és német borokra, sajtokra és konyakokra vetettek ki büntetővámot, 2019-ben pedig a kereskedők ugyanúgy feltöltötték a sajtkészleteiket, mint idén.
Gázt vegyenek!
Az elnök a hivatalba lépése után bejelentette, hogy február 1-jétől 25 százalékos vámot akar kivetni Mexikóra és Kanadára, és bár az Európai Unióból érkező termékek brutális megvámolása nem szerepelt a frissen kiadott rendeletek között, Donald Trump korábban már ezt is kilátásba helyezte, ha az EU nem vesz több cseppfolyósított földgázt az Egyesült Államoktól.
Az amerikai elnök az első hivatali napján is megismételte a fenyegetést: „nem veszik meg az autóinkat, nem veszik meg a mezőgazdasági terményeinket, nem vesznek semmit” – mondta hétfő este, majd megismételte, hogy a vámokat csak akkor lehetne elkerülni, ha az unió több olajat és gázt vásárolna.