Jó lenne többet tudni arról az aszteroidáról, amely nyolc éven belül vészesen közel kerülhet a Földhöz

A csillagászok a NASA James Webb űrteleszkópjának segítségével tanulmányozzák azt az aszteroidát, amely kevesebb, mint nyolc éven belül – igaz, nagyon kis eséllyel – becsapódhat a Földbe. A médiában „városgyilkosnak” nevezett aszteroidát először decemberben észlelték, és azóta az Európai Űrügynökség (European Space Agency, ESA) szerint valamelyest nőtt az esélye annak, hogy becsapódik bolygónkba – adja hírül a CBS News.
Az aszteroida hivatalos neve 2024 YR4. A tudósok szerint jelenleg 2 százalék a kockázata annak, hogy kapcsolatba kerül a Földdel, amikor majd 2032. december 22-én eléri a Naprendszernek ezt a területét. Bár nagy valószínűséggel gond nélkül elhalad majd mellettünk, a fizikai tulajdonságainak megfigyelése mégs fontos. Az Európai Űrügynökség januárban nagyjából 1 százalékra tette a becsapódás esélyét, a NASA Jet Propulsion Laboratory 1,6 százalékot mond, de mindkét ügynökség emberei hangsúlyozzák, nem valószínű, hogy a 2024 YR4 problémát okoz. Az ESA szerint a jelenlegi kockázati becslések valószínűleg azért túlzóak, mert az aszteroida néhány kulcsfontosságú jellemzőjét nem ismerjük eléggé.
Az aszteroida szélessége 40 és 90 méter közötti – az ESA szerint ezt például pontosítani kellene, mert egy 40 méteres aszteroida jelentette veszély lényegesen különbözik egy 90 méteres aszteroidáétól.
Ha 2032-ben mégis becsapódna a Földbe, a becsapódás lokális lenne. A NASA szerint a lehetséges helyszínek közé tartozhat a Csendes-óceán keleti része, Dél-Amerika északi része, az Atlanti-óceán, Afrika, az Arab-tenger és Dél-Ázsia feletti területek.
A CBS News űrkutatási szakértője szerint, ha lakott területen landolna, az katasztrofális lenne, de a hatások mégis lokális szinten maradnának. Nem olyan volna, mint az az aszteroida, amelyik kipusztította a dinoszauruszokat – kommentál a szakértő, aki szerint a becsapódás nem befolyásolná a globális éghajlatot sem, de ezzel együtt persze a legjobb lenne, ha nem következne be.