Több mint 1 százalék esélyt adnak arra, hogy hét éven belül eltalálja a Földet egy aszteroida

Több mint egy százalék az esély arra, hogy egy kisbolygó hét éven belül, 2032 decemberében eltalálja a Földet – közölte szerdán az amerikai űrügynökség (NASA). A New Scientist beszámolója szerint az égitest által jelentett kockázat elegendően nagy ahhoz, hogy most először életbe lépjenek az utóbbi években kidolgozott globális bolygóvédelmi eljárások.

„Ez egy történelmi pillanat” – mondta a lapnak Richard Moissl, az Európai Űrügynökség (ESA) bolygóvédelmi osztályának vezetője. A 40-100 méter átmérőjű, 2024 YR4 jelű kisbolygót 2024. december 27-én fedezte fel egy chilei ATLAS automata teleszkóprendszer. Az égitest által jelentett kockázatot jelenleg a 10 fokozatú Torino-skálán 3-asra értékelik.

Ez azt jelenti, hogy a kisbolygó valószínűleg közel haladhat el a Földhöz és ha becsapódik, helyi szintű pusztítást okozhat. „Ezt a konkrét besorolást még egyetlen kisbolygó sem érte el” – tette hozzá a szakember, aki szerint a 3-as érték lehetőséget ad arra a csillagászoknak a bolygóvédelmi eljárások keretében, hogy több műszerrel, jobban nyomon kövessék az égitestet.

A következő időszakban így nagyobb teleszkópokkal mérik majd a pályáját, ami pontosítani fogja azt. Ebből Moissl szerint könnyen kiderülhet, hogy nulla a becsapódás esélye – vagyis jelenleg még nem kell aggódni a kisbolygó miatt, csak szokatlansága miatt rajta kell tartani a szemünket. Apróbb, néhány méteres égitestek gyakran megközelítik a Földet, és esetenként el is találják bolygónkat, anélkül hogy károkat okoznának.

Korábban a 99942 Apophis kisbolygó ért el a Torino-skálán ennél nagyobb, 4-es besorolást, még 2004-ben, de további mérések gyorsan kizárták becsapódásának esélyét. A NASA szerint jelenleg nem ismert másik nagyobb kisbolygó, aminél 1 százaléknál magasabb lenne annak kockázata, hogy eltalálja bolygónkat.

Ezen a képen a DART egyik utolsó felvétele látható a Dimorphos kisbolygról
photo_camera A DART űrszonda felvétele a Dimorphos kisbolygóról, pillanatokkal azelőtt, hogy a szonda eltalálta volna az égitestet Fotó: NASA/APL

2022-ben a NASA történelmi jelentőségű bolygóvédelmi tesztet hajtott végre, aminek során egy, a mostani kisbolygónál nagyobb égitest eltérítését próbálták ki. A DART űrszonda akkor a Didymos kettős kisbolygó kisebbik, 160 méteres tagját, a Dimorphost találta el, és jelentősen lelassította annak Didymos körüli keringési idejét. A teszt sikeres volt, így az ütközéses kisbolygó-eltérítési módszer megvédheti a Földet hasonló objektumoktól – ha azokat sikerül időben észlelni.