Újabb ismeretlen kór bukkant fel Kongóban

Azonosítatlan betegség bukkant fel a Kongói Demokratikus Köztársaság északnyugati részén, Boloko városa közelében. Serge Ngalebato, a Bikoro Kórház orvosigazgatója szerint a kór, amennyiben halálos kimenetelű, a tünetek megjelenése után 48 órán belül halált okoz.
Az első betegeket január 21-én regisztrálták, abban a felrtőzési hullámban összesen 419 esetet, köztük 53 halálos áldozatot tartanak nyilván. Az Egészségügyi Világszervezet afrikai irodája szerint az első betegek gyerekek voltak, akik megettek egy denevért, majd 48 órán belül mindhárman meghaltak. A gyerekek vérzéses láz tüneteit mutatták.
Nem Ebola, nem is Marburg
A második hullám február 9-én tört ki Bomate városában, az itteni betegektől vett mintákat az ország fővárosában, Kinshasában vizsgálják. Az eddig beküldött 13 minta negatívnak bizonyult Ebola- és Marburg-vírusra is, néhány mintában viszont a malária kórokozóját azonosították.
Tavaly decemberben szintén egy ismeretlen fertőzés okozta több tucatnyi ember halálát az országban, amiről később kiderült, hogy nagy valószínűséggel malária lehetett, ami az alultápláltsággal, a rossz higiéniai viszonyokkal és a gyógyszerhiánnyal együtt leginkább a fiatalok és gyerekek közül szedett halálos áldozatokat.
Most sem sokkal jobb a helyzet: a Kongói Demokratikus Köztársaságban jelenleg is terjed az mpox, az országban dúló fegyveres konfliktus miatt pedig az ENSZ február közepén humanitárius katasztrófa veszélyére figyelmeztetett.