A klímaváltozás és a termőterületek kizsigerelése globális banánhiányhoz vezethet

Az antropogén klímaváltozás hatására emelkedő hőmérséklet és a radikálisan átalakuló csapadékeloszlás miatt 2080-ra a Karib-térség és Latin-Amerika számos területén fenntarthatatlanná válik az exportra szánt banán termesztése, állítják a Nature Food folyóiratban nemrég megjelent tanulmány szerzői.
Az Exeteri Egyetem kutatói a hőmérsékleti adatok, a csapadék mennyisége és éves eloszlása mellett a termőterületek tengerszint feletti magasságát, a talajok pH-értékeit, továbbá a népsűrűséget és a kikötőktől való távolságot is figyelembe vették kalkulációikhoz. Jelenleg a banánfélék (Musaceae) intenzív termesztés elsősorban az alacsonyan fekvő, meleg, évszakos hőingadozástól mentes, vagyis egész évben stabil klímájú trópusi régiókra és enyhén savas talajokra korlátozódik.
Bár az öntözés a szárazabb területeken is lehetővé teszi, a termesztés jellemzően a kikötőkhöz közeli, sűrűn lakott területekre koncentrálódik, ami azt jelenti, hogy jelenleg a klímaváltozás negatív hatásainak leginkább kitett Közép-Amerika, az Amazonas-medence északi és déli határai, valamint a part menti Brazília optimális banántermesztő-terület. A klímaváltozás hatásai várhatóan Kolumbiát és Costa Ricát érintik majd a leginkább, mivel éghajlatuk túl meleggé válhat az optimális banántermesztéshez.

Az agrarszektor.hu ismertetője szerint az éghajlatváltozás miatti hozamcsökkenés mellett a krízist mértékét növeli, hogy a munkaerő- és az export-infrastruktúra iránti igény 60 százalékkal csökkenti az exportbanántermesztésre alkalmas területek kiterjedését.
Kapcsolódó cikkek a Qubiten: