A gyerekkori túlsúly megduplázza a felnőttkori elhízás esélyét

A hatévesek testtömegindexe (BMI) a felnőttkori elhízás legmegbízhatóbb előrejelzője, az első öt életév pedig kiemelt jelentőségű az elhízás megelőzésében – írja a brit Guardian a rotterdami Erasmus Egyetem kutatóinak eredményeire hivatkozva.

A vasárnap kezdődő Európai Elhízástudományi Kongresszuson bemutatott vizsgálat több ezer hollandiai gyerek 2, 6, 10, 14 és 18 éves kori testtömegindexét elemezte. Kiderült, hogy a hatéveskori túlsúlyt mutató BMI minden egyes egységnyi emelkedése kétszeresére növeli annak esélyét, hogy valaki 18 évesen is elhízott legyen.

A BMI, mint ismert, a kilogrammban megadott testtömeg osztva a méterben számított testmagasság négyzetével. A 18,5 és 25 közötti eredmény egészséges testsúlyt mutat, alacsonyabb értékek – enyhe, mérsékelt vagy súlyos – soványságot, a magasabbak pedig túlsúlyt vagy elhízást jeleznek.

A holland kutatás azt is megállapította, hogy azok a túlsúlyos gyerekek, akik hatéves koruk előtt egészségesebb BMI érteket mutattak, nem voltak kitéve a tinédzserkori elhízásnak. Ugyanez volt a helyzet akkor is, amikor a következő években helyre billent a testtömegindexük. A 3528 gyerek adatai alapján a hollandiai kétévesek 32,3 százaléka tartozik a túlsúlyos kategóriába, míg a hatéveseknél ez az arány 22,3 százalék, miközben a 10 évesek 24,7 százaléka, a 14 éveseknek pedig 20,6 százaléka számít elhízottnak.

A Bristoli Egyetem kutatócsoportjának szintén most bemutatott eredményei szerint a túlsúlyos tinédzserek aránya az elmúlt évtizedben 50 százalékkal, a 2008-2010-es 22 százalékról a 2021-2023-ban mért 33 százalékra emelkedett – legalábbis Angliában. A bristoli kutatók szerint az ultra-feldolgozott élelmiszerek fokozott fogyasztásának, a képernyő előtt töltött idő növekedésének, az ülő életmódnak, az alvászavarok formájában is megnyilvánuló mentális problémáknak egymást erősítő szerepe van a fiatalkori obezitás terjedésében.

Kapcsolódó cikkek a Qubiten:

Forrás
Forrás
Forrás