Halbőrrel gyógyították be egy koraszülött csecsemő életveszélyes sebét, a kislány ma már egészségesen él

A texasi Krystal DeVos mindössze a terhesség 23. hetében járt, amikor megszülte lányát, az alig fél kilogramm súllyal született Elianát. A kislány az újszülöttek intenzív osztályán súlyos nyaki fertőzést kapott, ami szepszissé fajult, és ez egyes szerveinek leállását eredményezte. Mivel törékeny állapotában a hagyományos sebészeti beavatkozások túl kockázatosak lettek volna, a Corpus Christi-i Driscoll Gyermekkórház orvosai szokatlan módszerhez folyamodtak: orvosi célra előkészített halbőrt használtak.
A kezelést egy izlandi biotechnológiai cég, a Kerecis által gyártott, vadon fogott atlanti tőkehalbőrrel végezték, amit mézes oldattal keverve közvetlenül a lány sebére helyeztek. A halbőr egyfajta biológiai vázként működött, elősegítve az új szövetek növekedését, majd fokozatosan felszívódott.
A terápia rendkívül hatékonynak bizonyult: Eliana sebe tíz napon belül begyógyult, minimális hegesedéssel és bármiféle mellékhatás nélkül. Ez az eset volt az első, amikor egy ilyen kritikus állapotban lévő csecsemőn hajtottak végre halbőrös kezelést – a lány ekkor még mindig csak pár hónapos volt és másfél kilót nyomott. A gyerekkórház orvosai azóta még kisebb babáknál is sikerrel alkalmazta a módszert. Eliana összesen 131 napot töltött a különböző intenzív osztályokon, mielőtt hazaengedték szüleihez.
Ahogy az a CNN riportjából is kiderül, Eliana ma, három évvel később egészséges és aktív, kezelése pedig világszerte elismerést hozott orvosainak – esetét bemutatták a barcelonai Európai Sebkezelési Konferencián is. Bár szakértők szerint a xenograftok – vagyis más fajból vett transzplantációs szövetek – régóta jelen vannak az orvoslásban, újszülöttek esetében ritkán alkalmazzák őket. Édesanyja szerint Eliana története egyszerre szól az orvostudomány fejlődéséről és a hit erejéről: „Soha ne félj kipróbálni valami újat” – mondta.
Kapcsolódó cikkek a Qubiten: