Elképesztő méreteket öltött a járvány az USA legnépesebb államaiban
Június 24-án, szerdán rekordszámú, 5000 koronavírus-fertőzöttet regisztráltak az USA legnépesebb államában, a 40 milliós Kaliforniában, de nem kellett sokat várni arra, hogy megdőljön a rekord: egy nappal később, csütörtökön már 7000 új fertőzöttet jelentettek a nyugati parti államban. A San Francisco Chronicle elemzése szerint a börtönök, az idősotthonok és a munkahelyek mellett a fertőzés gócpontjainak számítanak a nagy létszámú társas összejövetelek, a családi találkozók, sőt a George Floyd halála miatt kialakult közelmúltbeli zavargások és tüntetések is.
Miközben az Egyesült Államokban fokozatosan újranyitnak az üzletek, a szórakozóhelyek és a mozik, sőt Mike Pence alelnök a múlt héten határozottan kijelentette: „nincs olyan, hogy második hullám", és azzal dicsekedett, hogy az ország nagyot lépett előre a járvány megállításában, nagyon úgy tűnik, hogy a nyugati és a déli államok, köztük az ország legnépesebb területei, még nincsenek túl a nehezén, sőt van, ahol olyan félelmetes ütemben terjed a vírus, mint a járvány kezdeti szakaszában, március-áprilisban a keleti parton, elsősorban New Yorkban.
Az USA második legnépesebb államában, a 20 milliós Texasban csütörtökön minden eddiginél több, 5996 új fertőzöttet jelentettek, és ez a héten egymás után már a harmadik nap volt, amikor megfőlt az előző napi rekord. Az állam kormányzója, Greg Abbott az új adatok ismeretében bejelentette: ideiglenesen elhalasztja a gazdaság tervezett további újraindítását, de azok az üzletek, éttermek, mozik és edzőtermek, amelyek a lazítások kezdetekor már megnyitottak, a korlátozások mellett továbbra is nyitva tarthatnak. Közben az államban csak a múlt héten 90 000-en folyamodtak munkanélküli segélyért.
A fertőzöttek növekvő száma miatt további amerikai államok, köztük Észak-Karolina, Idaho, Louisiana, Maine, Nevada és Oregon is elálltak a nyitásra vonatkozó terveiktől, és bejelentették, hogy határozatlan ideig, de minimum néhány héttel-egy hónappal elhalasztják a tervezett lazításokat.
Exponenciális növekedés
A harmadik legnépesebb államban, a 20 milliós Floridában csütörtökön egyetlen nap alatt 5004 új esetet jelentettek, ez a járvány márciusi kitörése óta az egy nap alatt regisztrált második legmagasabb esetszám. A fertőzöttek száma szakértők szerint az utóbbi napokban exponenciálisan növekszik, ami arra utal, hogy a járvány új szakaszba lépett, és a helyzet nagyban emlékeztet az első fázisban tapasztalt növekedési ütemre. Az államban összesen 114 018 fertőzésese esetet tartanak nyilván.
Az érintett államokban több kórház elérte teljesítőgépessége határát, és vannak egészségügyi intézmények, amelyekben a magas fokú készültség ellenére nincs elég lélegeztetőgép.
Más nyugati államokban, így a 7 millió lakosú Arizonában sem sokkal jobb a helyzet: ott az elmúlt egy hónapban megnégyszereződött az igazolt fertőzöttek száma, és megduplázódott azoké, akik kórházi kezelésre szorulnak. Az egy lakosra jutó fertőzések arányát tekintve a helyzet legalább olyan súlyos, mint New York államban volt a járvány kezdeti szakaszában, márciusban és áprilisban.
Összességében az USA 50 állama közül 30-ban növekszik a fertőzöttek száma, 9 államban stagnál, és 11-ben csökken. Szerdán egy nap alatt országosan több mint 38 ezer új esetet jelentettek, ami a járvány kitörése óta a legmagasabb napi esetszám. Az amerikai járványügyi hivatal, a CDC szerint az országosan regisztrált esetek száma 2,4 millió, a valóságban azonban csaknem tízszer ennyi, közel 20 millió fertőzött lehet az USA-ban a szimptómákat nem mutató fertőzöttek miatt, akik tünetmentesen járnak-kelnek, és úgy terjesztik a vírust.
Az Atlantic csütörtöki összefoglalójában pusztítónak nevezte a járvány új szakaszát, és potenciálisan katasztrofálisnak tartja a helyzetet Florida, Texas és Arizona mellett Dél-Karolinában és Georgiában is.
Kapcsolódó cikkek a Qubiten: