Több mint 17 ezer éves a legősibb kenguru ábrázolás
Az Ausztrália észak-nyugati részén található Kimberley régió Balanggarra megyéjében fedezték fel az eddigi legősibb kenguruábrázolást a Melbourne-i Egyetem kutatói. A Nature Human Behaviour folyóiratban február 22-én publikált tanulmányuk szerint a 2 méteres rajz anatómiailag korrekten ábrázolja az erszényes emlőst.
Az egyetem honlapján megjelent ismertetés szerint az anatómiailag meglepően korrekt művet eredetileg vörös okker színnel vitte fel az ismeretlen alkotó a sziklamenedék falára.
A kormeghatározást Sceliphron nemhez tartozó lopódarazsak fosszilizálódott fészkei segítették, a C-14-es radiokarbon módszer szerint a barlangrajz az 17 500 és a 17 100 évvel ezelőtti időszakban készülhetett.
A kutatást vezető Damien Finch, a tanulmány első szerzője szerint a kenguru ábrázolásának módja erős rokonságot mutat az Indonézia Celebeszként is ismert Szulavézi szigetén 2017. decemberében megtalált alkotásokkal, amelyekről az ausztrál Griffith Egyetem archeológusai 2019-ben urán-tórium kormeghatározással állapították meg, hogy legalább 43 900 évesek.
Finch és kollégái szerint mindez bizonyíték az Ausztráliát benépesítő őslakók és a dél-kelet-ázsiai népek közötti intenzív kapcsolatra.
Korábbi kapcsolódó cikkeink: