Ez a 44 ezer éves vadászjelenet az eddigi legősibb barlangrajz
Az eddig ismert legősibb műalkotásként aposztrofálják a Nature-ben december 11-én megjelent tanulmány szerzői azt a barlangrajzot, amelyre Indonézia Celebeszként is ismert Szulavézi szigetén bukkantak még 2017 decemberében, és amelynek kormeghatározását mostanra sikerült elvégezni.
Az ausztrál Griffith Egyetem archeológusai urán-tórium kormeghatározással állapították meg, hogy a 4,5 méter széles barlangfestmény legalább 43 900 éves. Az Európában feltárt legkorábbi paleolit művek ezzel szemben alig 21 ezer éve készültek.
Az egyszínű festményen legalább nyolc emberszerű figura hat állatra vadászik: az archeológusok szerint két disznóra és négy törpebivalyra.
A figurákat azonos stílussal, technikával, sötétvörös festékkel vitték fel alkotóik a barlang falára. A régészek szerint a félig ember, félig állat lények ábrázolása arra utal, hogy már jóval korábban megjelent az ember és állat kapcsolatának vallási, transzcendens felfogása, mint az eddig sejthető volt.
A szulavézi barlangfestmény azt a teóriát is megkérdőjelezi, hogy a paleolit művészet fokozatosan fejlődött az egyszerűtől a komplexig – illetve ha így is történt, akkor is több tízezer évvel korábban kezdődött a fejlődés, legalábbis Délkelet-Ázsiában.
A 44 ezer éves alkotáson ugyanis a fejlett ábrázolási kultúra minden ismert eleme megjelenik, beleértve a figurativitást, a cselekményábrázolást, illetve a félig ember, félig állat jellegű mitologikus, vallási megjelenítést.
Kapcsolódó korábbi cikkeink: