Soha nem látott képekkel ünnepli a James Webb űrtávcső működésének első évét a NASA
A Földhöz legközelebb eső csillagkeletkezési régióról készített páratlan felvételt az egy éve működő James Webb űrtávcső, amit a működés első évfordulója alkalmából osztott meg az amerikai űrügynökség (NASA). A 390 fényévnyire található Rho Opchiuchi csillagrendszerben található napszerű csillagokat most sikerült először zavartalanul megfigyelni, és ez további kutatásokhoz és megfigyelésekhez biztosít adatokat.
„A Rho Ophiuchiról készült kép lehetővé teszi számunkra, hogy a csillagok életciklusának egy nagyon rövid időszakát tanulmányozhassuk" – idézi a Guardian Klaus Pontoppidant, a marylandi Baltimore-ban található Space Telescope Science Institute Webb-projektjének tudósát.
A közleményben a képen látható területet dinamikusan változónak írják le, benne kb. 50 fiatal csillaggal és új bolygórendszerek kialakulására utaló jelekkel. Ezeket fogják vizsgálni a jövőben a szakemberek a felvételek alapján.
A James Webb űrtávcső 2021 karácsonyán indult útjára, jókora késéssel és a költségkeret jelentős túllépésével. Az elmúlt egy évben készített felvételek viszont sok szkeptikust is meggyőztek, a James Webb ugyanis egészen korai galaxisokat is megörökített és rengeteg új adatot szolgáltat a szakemberek számára.
Kapcsolódó cikkek a Qubiten: