Salátát és paradicsomot termesztettek a kínai űrállomáson, a Mennyei Palotában
A kínai Sencsou 16 űrhajósai a Mennyiei Palota (Tienkung) kínai űrállomáson kezdtek zöldségtermesztésbe a nyáron. A projekt olyannyira sikeresnek bizonyult, hogy mostanra salátát, koktélparadicsomot és hagymát is betakarítottak, írja a Live Science.
Csu Jang-csu és Kuj Haj-csao űrhajósok Csing Haj-peng parancsnok vezetésével fogtak kertészkedésbe a kínai űrállomáson abból a célból, hogy a földi kísérletekkel párhuzamosan megvizsgálják, miképpen termeszthetők zöldségek az űrben. Azáltal, hogy hasonló körülmények és feltételek mellett a Földön is megpróbálnak zöldségeket termeszteni, össze tudják hasonlítani, hogy milyen különbségekre lehet számítani az űrkertészetben.
A kutatók szerint minderre azért van szükség, hogy a mélyűri küldetések során élelmet tudjanak előállítani az asztronauták számára. A zöldségek azonban nem csak erre lesznek jók: szén-dioxidot kötnek meg, oxigént termelnek és felhasználhatók a víz kinyerésében, továbbá szűrésében is.
A zöldségtermesztő berendezés a környezetszabályozó és az életfenntartó komplex rendszer részét képezi, a jövőben pedig nem csak kísérleti termesztésre, hanem nagyüzemi termelésre is használhatják majd.
A fejlesztés fontos mérföldkő azon az úton, amit követve Kína 2030 előtt űrhajóst küldene a Holdra. Az ország hosszú távú tervei között pedig az is szerepel, hogy biztonságosan eljussanak az asztronautáik a Marsra is.
Kapcsolódó cikkek a Qubiten: