Az állatvilág békés szexterapeutáinak tartott bonobók hímjei a brutális csimpánzoknál is gyakrabban erőszakoskodnak
A szexuális viselkedést konfliktuskezelésre használó, ezért az állatvilág hippijeinek is tartott bonobókról (Pan paniscus) alkotott tudományos sztereotípiával számol le a Current Biology folyóiratban április 12-én megjelent tanulmány.
A New Scientist ismertetője szerint egy nemzetközi kutatócsoport terepi megfigyelései egyértelműen azt mutatják, hogy a Kongói Demokratikus Köztársaság Kokolopori Bonobó Rezervátumában élő csoportok hímjei 2,8-szor többször léptek fel erőszakosan társaikkal szemben, mint a tanzániai Gombe Nemzeti Parkban élő legendásan agresszív csimpánzok (Pan troglodytes).
A kutatók három kongói bonobó- és két tanzániai csimpánz-csoport társas viselkedését figyelték meg és hasonlította össze, az egész napos terepi megfigyelés alatt részletesen dokumentálták az agresszív interakciókat, feljegyezve az agresszor és az áldozat legapróbb rezdülését is.
Az eredményt ugyanakkor árnyalja, hogy a megfigyelt bonobók hím riválisaikat inzultálták, addig a csimpánzok hímjei nőstény társaikat is előszeretettel bántalmazták. Továbbá, a bonobóknál egyetlen esetben sem történt halálos kimenetelű sérülés, míg a csimpánzoknál egyáltalán nem volt ritka az efféle végkifejlet.
A kutatók úgy vélik, hogy a korábbi elképzelésekkel ellentétben mindkét fajról elmondható, hogy a csoporton belül a legagresszívabb egyedek előjoga a párosodás. A kongói rezervátum vizsgált két bonobó-populációjában a genetikai rokonvizsgálatok mindenképp ezt igazolják: az újszülöttek 80 százalékának apja a legtöbb agresszív interakciót elkövető hímek valamelyike.
Kapcsolódó cikkek a Qubiten: