Ősi vízkultusz nyomaira bukkantak perui régészek

Az időszámítás előtt 1800 és 900 közötti időszakra datálható annak a négy csontváznak a kora, amelyek a perui Viru-völgyben zajló ásatások során kerültek felszínre – írja a Live Science.

A Trujillo-i Nemzeti Egyetem (Universidad Nacional de Trujillo) közleménye szerint a két gyermek, egy tinédzser és egy felnőtt maradványait az időszámítás előtti második évezredben épült templom falai alatt találta meg a feltárást végző régész-csoport. A kutatók azt feltételezik, hogy a szakrális épületet az inka civilizációt megelőzően Andok völgyeit benépesítő kultúra tagjai emelték a „víz kultuszának” hódolva.

A perui Viru-völgyben feltárt 3800 éves csontvázak egyike
photo_camera A perui Viru-völgyben feltárt 3800 éves csontvázak egyike Fotó: Universidad Nacional de Trujillo

Bár a Live Science a cikk megjelenéséig nem érte el a kutatócsoportot vezető Feren Castillo Lujánt, illetve Christian Gonzálezt, de a korszak szakértőinek számító Jason Nesbitt, a Tulane Egyetem antropológusa szerint az arccal az Andok vonulatainak, oldalt fekvő helyzetben eltemetett emberi maradványok megerősítik azokat a korábbi teóriákat, amelyek szerint a pre-inka öntözéses mezőgazdaságra alapozott társadalmaiban kiemelt kozmológiai jelentősége volt a hegyeknek, valamint az onnan érkező édesvíznek.

Kapcsolódó cikkek a Qubiten:

link Forrás
link Forrás
link Forrás