Sikerült visszafordítani az időskori hanyatlást az emberekhez hasonlóképp öregedő ecetmuslicák agyában

A Los Angeles-i Kaliforniai Egyetem kutatóinak új tanulmánya szerint az ecetmuslicák az emberhez hasonlóan öregednek, az életkor előrehaladtával ugyanis a rovaroknál is memóriavesztés és kognitív hanyatlás jelentkezik. A kutatók megállapították, hogy az öregedés során az F-aktin nevű fehérje felhalmozódik az ecetmuslicák agyában, ami gátolja a sejtösszetevők lebomlását és újrahasznosítását biztosító autofágia folyamatát.

Amikor a kutatók az F-aktin felhalmozódását genetikai úton csökkentették, helyreállt az autofágia, ami észlelhetően javította a rovarok agyműködését, és 25-30 százalékkal meghosszabbította az egészséges élettartamukat.

A Nature Communications folyóiratban megjelent tanulmány két olyan tényezőt azonosított, amely korrelált az agy alacsonyabb F-aktin-szintjével: az egyik a korlátozott étrend volt, a másik pedig a jövő öregedésgátló hatóanyagainak nagy reménysége, a rapamycin, amivel a kísérletek egy részében ellátták a rovarokat.

Az F-aktin öregedésben betöltött szerepének vizsgálatához a kutatók egy Fhos nevű génre összpontosítottak, amely segít az aktin filamentumok rendezésében. Amikor csökkentették az Fhos jelenlétét az ecetmuslicákban, kevesebb F-aktin halmozódott fel, ami egészségesebb egyedeket eredményezett: javult a memóriájuk és tovább éltek. Ez megmutatta, hogy az F-aktin felhalmozódása közvetlenül akadályozza az autofágiát, felgyorsítva az agy öregedését – eltávolításával azonban helyreállítható az egészség.

Bár az eredmények emberekre való átültetése kihívást jelent, a kutatás betekintést nyújt olyan mechanizmusokba, amelyeken keresztül az egészséges öregedést az agyműködés javításával lehet támogatni.

***

Rendkívül izgalmas témát, az alvás és az álmodás folyamatát, valamint ezeknek a memóriánkra, a biológiai óránkra, sőt az egészségünkre és a betegségeinkre gyakorolt hatását vizsgáljuk a novemberi, csak Qubit+ tagoknak meghirdetett, exkluzív tudományos estünkön, a tizedik Qubit Live-on.

Velünk lesz Bódizs Róbert pszichológus, a Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézetének kutatási igazgatóhelyettese, Fabó Dániel neurológus szakorvos, a Semmelweis Egyetem Idegsebészeti és Neurointervenciós Klinika Epilepszia Centrumának vezetője és Ella Krisztina molekuláris biológus, a Semmelweis Egyetem Élettani Intézetének kutatója. Ha nem szeretnél lemaradni, iratkozz fel mielőbb a Qubit+-ra!

***

Kapcsolódó cikkek a Qubiten:

link Forrás
link Forrás