Így néz ki az univerzum az eddigi legnagyobb szuperszámítógépes szimuláción
Amerikai fizikusok a világ (most már csak második) legerősebb szuperszámítógépe, a Tennessee állambeli Oak Ridge-i Nemzeti Laboratóriumban található Frontier segítségével elvégezték az univerzum eddigi legnagyobb asztrofizikai szimulációját. Az úttörő kísérletben évmilliárdokon keresztül modellezték a világegyetemet alkotó anyagot és sötét anyagot, a számítógépes kozmológia határait feszegetve.
„Az univerzumnak két összetevője van: a sötét anyag, amelyre tudomásunk szerint csak a gravitációs kölcsönhatás érvényes, illetve a hagyományos, vagyis atomi anyag. Ha meg akarjuk érteni, mit tartogat a világegyetem, akkor mindkét elemet szimulálnunk kell: a gravitációt és minden más fizikát, így a forró gázokat, a csillagok, a fekete lyukak és a galaxisok keletkezését” – mondta a projektet vezető Salman Habib.
Amikor egy nagy teleszkóp, például a chilei Rubin Obszervatórium felvételt készít az univerzum egy nagyobb szeletéről, a képen több milliárd évnyi tágulás eredményét látjuk, így a hasonló felmérések egyfajta időutazást is lehetővé tesznek. Ahhoz viszont már a világ legerősebb szuperszámítógépeire van szükség, hogy ezeket az ismert fizikai jelenségekkel társítva valós szimulációba is ültessék – az ExaSky nevű projekt lefuttatásához szükséges algoritmusok, kódok és matematikai alapok finomítása évekig tartott.
A kutatók egy videót is közzétettek, amelyen egy gigantikus galaxishalmaz látható egy 64x64x76 megaparszek, vagyis 311 296 köbmegaparszek térfogatú területen.
És most tessék kapaszkodni: a videón látható univerzumszelet a teljes szimuláció mindössze 0,001 százalékát teszi ki. Ha tehát több kutató is hozzáfér majd ehhez a szimulációhoz, egészen elképesztő eredményekre lehet számítani.
Kapcsolódó cikkek a Qubiten: