A világ új legerősebb szuperszámítógépén nukleáris teszteket szimulálnak, hogy ne kelljen ténylegesen robbantani

11.21. · TECH

Helycsere történt a világ legerősebb szuperszámítógépeinek listájának élén: az amerikai nemzetbiztonsági kutatásokhoz létrehozott El Capitan vette át a 2022-ben üzembe helyezett, szintén amerikai Frontier helyét.

A Top 500 nevű szuperszámítógép-rangsor egyetlen mérőszámon alapul: a másodpercenkénti lebegőpontos műveletekben (FLOPS) mért sebesség azt jelzi, hogy egy gép mennyi feladatot képes megoldani adott idő alatt. A Tennessee állambeli Oak Ridge-i Nemzeti Laboratórium által megépített Frontier csúcsteljesítményét 1,715 exaFLOPS-ban mérték, míg a kaliforniai Lawrence Livermore Nemzeti Laboratórium gépe, az El Capitan most 1,742 exaFLOPS-szal vette át a vezetést.

Az Oak Ridge-i Nemzeti Laboratórium Frontier szuperszámítógépe
photo_camera Az Oak Ridge-i Nemzeti Laboratórium Frontier szuperszámítógépe Fotó: Oak Ridge National Laboratory

Az El Capitant a Nemzeti Nukleáris Biztonsági Igazgatósággal együttműködve hozták létre, ami az energiaügyi minisztérium azon részlegét takarja, ahol a nukleáris fegyverekkel kapcsolatos tudományos kutatásokat és fejlesztéseket végzik, szigorú biztonsági előírások mellett. Az ügynökséget 2000-ben hozták létre, miután kiderült, hogy nukleáris titkok szivárogtak ki Kínába a minisztériumtól – írja a New Scientist.

A szuperszámítógép lényegében az amerikai nukleáris elrettentő erő hatékonyságának biztosításához szükséges gigantikus számítási teljesítményt biztosítja majd anélkül, hogy tényleges nukleáris kísérleteket kellene végezni. Az El Capitan fejlesztői szerint a nukleáris robbanások összetett, nagy felbontású 3D-s szimulációit korábban csak hónapok alatt tudták lefuttatni, de az új géppel órák vagy napok alatt el lehet őket végezni.

Az El Capitan szuperszámítógép látványterve
photo_camera Az El Capitan szuperszámítógép látványterve Illusztráció: Lawrence Livermore National Laboratory

A Frontier – amelynek az éghajlati modellezéstől a nukleáris fúzió szimulációján át a gyógyszerkutatásig számos hasznos feladata van – két évig volt a lista első helyén, és a szakértők szerint az El Capitannak is jó esélye van arra, hogy ugyanennyit töltsön az élen, miközben már gőzerővel készül Európa első exa-léptékű gépe, de Levente, a magyar szuperszámítógép is.

Kapcsolódó cikkek a Qubiten:

link Forrás
link Forrás
link Forrás