„Érezhető, hogy komolyan vesznek minket” – magyar diákok is jártak az ENSZ idei klímacsúcsán
Több magyar diák is részt vett az ENSZ idei klímacsúcsán (COP29) és annak fiatalokat célzó rendezvényén, amelyeket idén novemberben rendeztek meg Azerbajdzsán fővárosában, Bakuban. A klímakonferenciára, amelynek végén a fejlett országok vállalták, hogy 2035-től évi 300 milliárd dollárnyi (117 billió forint) klímatámogatást biztosítanak a szegényebb országoknak, összességében több ezer fiatal látogatott el – főként a globális felmelegedés által már most súlyosan érintett fejlődő országokból.
De mi motivál ma arra diákokat, hogy mélyebben foglalkozzanak a klímaváltozással, és hogyan élik meg ezt a globális válságot? Hogyan hatott rájuk a Greta Thunberg által indított Fridays for Future mozgalom? Milyen gyakorlati lépéseket tudnak tenni a fiatalok a környezet védelme érdekében? Mi a jó válasz a klímaszorongásra? Mit jelent a gyermekközpontú klímapolitika? Komolyan veszik a fiatalokat a klímakonferencián, vagy inkább csak szimbolikus bevonásukról és a „youthwashing” jelenség megnyilvánulásáról van szó? És miként élik meg, hogy már szinte semmi esély sem maradt a párizsi egyezményben lefektetett 1,5 Celsius-fokos klímacél betartására?
Ilyen és ehhez hasonló kérdésekre kerestük a választ a Qubit podcastjának legújabb adásában az UNICEF két fiatal nagykövetével, Szász Annával és Pege Gyulával, valamint az UNICEF Magyarország ügyvezető igazgatójával, Mészáros Antóniával. A beszélgetést a Qubit újságírói, Tóth András és Vajna Tamás vezették.
Hallgasd alább:
Az epizód elérhető Spotify-on, Google Podcasts-on, Apple Podcasts-on, sőt RSS-ben és egyre több csatornán, iratkozz fel!
Hallgass bele ezekbe is: