A kávé és tea napi fogyasztása csökkenti a fej-nyak daganatok kockázatát

2024.12.23. · tudomány

A vonatkozó onkológiai szakirodalom szerint a fej-nyak daganatai (angol betűszóval HNC) valamennyi rákos megbetegedés körülbelül 10 százalékát teszik ki: a harmadát a gége-, felét pedig a szájüregi daganatok jelentik. (Az agydaganatok nem tartoznak ebbe a kategóriába.)

A rangos Cancer folyóiratban hétfőn, december 23-án megjelent tanulmány amerikai onkológus szerzői közel tízezer dél- és észak-amerikai, illetve európai fej-nyak daganatos páciens kórtörténete és kávé-, valamint teafogyasztási szokásait elemezték – írja brit Guardian.

Az életkor, a nem, az elszívott cigaretták napi száma, az alkohol-, illetve a gyümölcs- és zöldségfogyasztási szokások figyelembe vételével a kutatók azt találták, hogy azoknál, akik naponta négynél több csésze koffeintartalmú kávét isznak, 17 százalékkal kisebb az esélye a szájüreg és garat rákos megbetegedésének, mint azoknál, akik nem hódolnak ennek a szenvedélynek. A koffeinmentes kávé fogyasztása ugyanakkor csak a szájüregi rák kockázatát csökkenti.

A teánál kevésbé volt egyértelmű az összefüggés. Az eredmények azt sugallják, hogy a napi egy csésze elfogyasztása összességében 9 százalékkal jelent alacsonyabb kockázatot, kiváltképp a torok alsó részén. A nagyobb mennyiség azonban jelentősen növeli a reflux következtében kialakuló gégerák kialakulásának esélyét, figyelmeztetnek a kutatók, akik a lap szerint úgy vélik, hogy nem a koffein, hanem a kávéban és a teában is szép számmal megtalálható más bioaktív vegyületek felelősek a kimutatott preventív hatásért.

A kutatók ugyanakkor figyelmeztetnek arra is, vizsgálatukban a tea- és kávéivás mértékét önbevallásos alapon mérték fel, és a fogyasztott termékek típusát (minőségét, származási helyét, stb.) sem vették figyelembe. A brit lap által megkérdezett független szakértők véleménye szerint a fentiek mellett nehéz teljesen kiküszöbölni a statisztikai elemzésből a szintén önbevalláson alapuló dohányzás és az alkoholfogyasztás mértéke mentén jelentősen változó egyéb kockázati tényezőket.

Kapcsolódó cikkek a Qubiten:

link Forrás
link Forrás
link Forrás