Kétszer hosszabb ideig élhetnek a bálnák az eddig feltételezettnél
Az emberiség elbizakodott pöffeszkedését jelzi, hogy eddig még a Föld legnagyobb testű emlőseinek várható élettartamát sem sikerült pontosan meghatározni.
A Science Advances folyóiratban december 20-án megjelent tanulmány tengerbiológus szerzői új módszertant dolgoztak ki a bálnák elérhető életkorának kiszámítására – a korábbi, szövetminták vizsgálatán, történeti forrásokon és megfigyeléseken alapuló, esetlegességük okán feltételezésük szerint pontatlan eredményre vezető metódusok helyett. Ehhez az életbiztosítási díjkalkulációk kockázatbecslő- és elemző statisztikai eljárásaival eszközeivel vizsgálták át a túlvadászott északi (Eubalaena glacialis) és déli simabálnákról (Eubalaena australis) az 1970-es évek elejétől eredetileg a populáció létszámváltozásai miatt vezetett, az egyedek azonosítására is alkalmas fényképes adatbázisokot – olvasható a Science ismertetőjében.
Az eredmények szerint a déli simabálnák átlagos élettartama körülbelül 73 év, ám az állatok 10 százaléka akár 132 évet, vagy még többet is megélhet. A korábban e faj maximális élettartamát alig 70-80 évre becsülték.
A cetvadászat első számú áldozatainak tartott északi simabálnák esetében szomorúbb a helyzet: átlagos élettartamukat mindössze 22 évre tették, és az ennél tovább élő 10 százalék kora sem haladhatja meg jelenleg a 47 életévét. Ezek a statisztikai mutatók a kutatók szerint a valóságot mutatják, mivel ismert hogy ennek a fajnak az egyedei sérülnek meg a leggyakrabban halálosan a hajókkal való ütközésekben, illetve kerülnek a halászhálók gyilkos fogságába.
A kutatók szerint, amennyiben módszertanuk más fajok esetében is kiállja a valóság próbáját, az egyben azt is jelenti, hogy voltaképpen „fogalmunk sincs, meddig él a többi nagy bálna”.
Kapcsolódó cikkek a Qubiten: