Elkészült az Egyesült Államok felszíne alól kinyerhető hidrogénkészletek térképe

Mint azt korábban megírtuk, a világon mindenhol elkezdték keresni az úgynevezett fehérhidrogén-lelőhelyeket, hogy aztán a földfelszín alól kitermelhető hidrogént energiahordozóként lehessen felhasználni.

A potenciális energiaforradalommal kecsegtető hidrogénbányászat ugyan még csak a kísérleti fázisnál tart, az Egyesült Államok Földtani Intézete (USGS) január 16-án publikálta a mostanra feltárt készleteket bemutató térképét – jelentette a Live Science.

Az új aranynak aposztrofált hidrogénkészlettekkel kecsegtető területek közé tartozik Michigan szinte egésze, Kentucky keleti és Észak-Dakota déli része, valamint Kansas, Colorado, Wyoming, Iowa és Oklahoma kiterjedt területei.

Az Egyesült Államok (a kék sötétebb árnyalataival jelzett) geológiai hidrogénforrásai
photo_camera Az Egyesült Államok (a kék sötétebb árnyalataival jelzett) geológiai hidrogénforrásai Fotó: USGS

A bányanyitási potenciál függ a felszín alatti hidrogénforrások nagyságától, a tározókat alkotó kőzetrétegek geológiai összetételétől és szerkezetétől, valamint a gáz „becsapdázását” lehetővé természetes „tömítések” kőzettani tulajdonságaitól – írja a lap.

Az USGS munkatársai a rendelkezésre álló adatok felhasználásával korábban azt is kiszámolták, hogy a Föld felszíne alatt tárolt, potenciálisan kitermelhető, részben természetes úton újratermelődő hidrogén mennyisége elérheti akár a 6 billió tonnát is, amelynek 2 százaléka, a jelenlegi fogyasztási mutatók mellett számolva, két évszázadra fedezné az emberiség energiafelhasználási igényeit.