Szúnyogmágnessé teszi az emberi bőrt a Zika-vírus

Olyan változásokat indíthat be az emberi bőrben a Zika-vírus, ami azt lényegében egy nagy „szúnyogmágnessé” teszi – írja a Phys.org a Liverpool School of Tropical Medicine (LSTM) közleménye alapján.

„Eredményeink azt mutatják, hogy a Zika-vírus nemcsak passzívan terjed, hanem a kórokozó aktívan manipulálja is az emberi életfolyamatokat túlélésének garantálása érdekében” – mondta Noushin Emami, az LSTM fertőző betegségekkel foglalkozó kutatója és a csütörtökön a Communications Biology folyóiratban közölt tanulmány társszerzője.

A szakemberek azt találták, hogy a Zika-fertőzés módosíthatja gének kifejeződését a bőr fibroblasztoknak nevezett kötőszöveti sejtjeiben, legalábbis laboratóriumi körülmények között. A sejtek anyagcseréjében bekövetkező változások hatására pedig megnő a bőrből távozó illékony szerves vegyületek (VOC) mennyisége, amik vonzhatják és csípésre ösztönözhetik a szúnyogokat, hozzájárulva így a kórokozó további terjedéséhez.

„Ahogy egyre több a zikás megbetegedés és egyre inkább megnő az Aedes szúnyogok elterjedési területe, annak megértése, hogy a kórokozó miként juthat terjedési előnyhöz, olyan új stratégiákat fedhet fel, amiket be lehetne vetni az arbovírusok által okozott fertőzések ellen” – mondta a kutató.

A Zika-vírus (ZIKV) 2015-2016 között okozott jelentős járványt, amikor csak Brazíliában mintegy 1,5 millió ember fertőződött meg a szúnyogok által terjesztett kórokozóval. Bár az esetek többsége enyhe lefolyású volt, a vírussal fertőződött terhes nők a kórokozót át tudják adni magzatjuknak, ami súlyos idegrendszeri fejlődési rendellenességek kialakulásához vezethet.