A méhek világhódításáról tanúskodik az Új-Zélandon talált 14,6 millió éves rovarfosszília

A filogenetikai vizsgálatok szerint leszármazottjai sem élnek már Új-Zélandon, ennek ellenére mégis jelentős tudományos értékkel bír a Zoosystema folyóiratban bemutatott, az országi déli részéről nemrégiben előkerült 14,6 millió éves méhfosszília – írja a Sci-News.

A nagyjából 124 millió évvel ezelőtt önállósodott méhalkatúak (Apoidea) képviselői sokkal többen lehettek, mint ma. A taxonómai lajstromba Leioproctus barrydonovani néven frissen felvett, az új-zélandinál sokkal gazdagabb dél-amerikai és ausztrál méhpopuláció derékhadát adó ősméhek (Colletidae) családjához sorolt faj sikertelenségének okait még vizsgálják a kutatók, mivel a jelenlegi ismeretek szerint a zárvatermő flóra a korai kréta idején is kellően gazdag volt ahhoz, hogy ezek a beporzók elegendő pollenhez jussanak a túlélésükhöz.

A Leioproctus barrydonovani néven lajstromozott 14,6 millió éves méhfosszília
photo_camera A Leioproctus barrydonovani néven lajstromozott 14,6 millió éves méhfosszília Fotó: Zoosystema

A jelenleg ismert 20 ezer méhfajból mindössze 28-at számláló őshonos méhpopuláció az evolúcióbiológia jelenlegi állása szerint azért ilyen szegényes Új-Zélandon, mert ott az élővilág szinte teljesen elzárva fejlődött az elmúlt 80 millió évben, miután a szigeteket hordozó tektonikus lemez levált az őskontinens Gondwanáról.

Kapcsolódó cikkek a Qubiten:

link Forrás
link Forrás