Az intelligencia megsokszorozza a reprodukciós sikerességet

Bár az idézett eredmények nem bizonyítják azt a népszerű, angolul 'Smart is Sexy' címen összefoglalt feltételezést, miszerint az emberi intelligencia voltaképpen a szexuális vonzerőt erősítő evolúciós termék volna, de nem is cáfolják azt – vezeti fel az IFL Scince annak a kutatásnak az ismertetését, amelyet az ausztrál Nemzeti Egyetem etológusai publikáltak tanulmányként a Nature Ecology and Evolution folyóiratban.

Az Észak-Amerika dél-délkeleti vizeiben honos keleti gambúzia (Gambusia holbrooki) az akvaristák egyik jól ismert díszhala, az ökológiai szakirodalom pedig az ausztráliai betelepítése és „kiszabadulása” után az egyik ikonikus inváziós fajként tartja számon.

A keleti gambúzia ausztráliai példányai
photo_camera A keleti gambúzia ausztráliai példányai Fotó: Fishes of Australia

Az elevenszülő fogaspontyok népes családjához sorolt aprócska halak optimális alanyai az etológiai megfigyeléseknek is, mivel nem igényelnek különleges bánásmódot és fogságban is kifejezetten jól érzik magukat.

A párkeresés, illetve a szaporodási siker és az intelligencia összefüggéseit vizsgáló tesztsorozatukban a kutatók elsőként arra voltak kíváncsiak, hogy miként küzdenek meg a bonyolultabb akadályokkal a nősténykereső hímek, aztán a táplálékforrást színekhez kapcsolva egyedi szinten felmérték az egyes példányok kognitív képességeit. Kiderült, hogy a keleti gambúzia hímek intelligenciája az asszociatív tanuláson és térbeli tájékozódáson kívül ugyan egyáltalán nem számít kiemelkedőnek, de a rövid, alig 20 napos szaporodási ciklus lehetővé tette, hogy a kutatók genetikai módszerekkel pontosan beazonosíthassák az újszülött nemzedék apai felmenőit mind a 11 populáció 2340 frissen világra jött tagjánál. Kiderült, hogy az intelligencia-tesztekben magas pontszámot elérő hímeknek a többieknél szignifikánsan több utódja született, annak ellenére, hogy a faj nőstényei köztudottan több hímmel is párosodnak egy ciklus alatt. A kutatók több magyarázatot is elővezettek tanulmányukban, de szerintük a legmeggyőzőbb az lehet, hogy mivel az intelligensebbnek mutatkozó egyedek a táplálékszerzésben is meggyőző előnnyel teljesítenek, a reprodukciós sikerességben bizonyítottan meghatározó általános fizikai fittségüket a nőstények is nagyra értékelik.

Az énekes- és vízimadarak, kakaduk és más papagájfajok körében ugyanebből a célból végzett megfigyelések és tesztek szintén arra a következtésre vezettek, hogy az intelligencia a reprodukciós siker záloga.

Kapcsolódó cikkek a Qubiten:

link Forrás
link Forrás
link Forrás
link Forrás