Az EU máris kész enyhíteni saját AI-szabályozását, és ennek a nagy amerikai techcégek örülnek a legjobban

Az Európai Unió mesterséges intelligenciára (AI) vonatkozó, mérföldkövet jelentő szabályozása még alig egy éves, de Brüsszel máris jelezte, hogy nyitott a módosításukra, nyilván iparági nyomásra – írja cikkében a Politico.
2023 végén Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke „történelmi pillanatnak” nevezte az AI kockázatainak kezelését célzó, a világon elsőként elfogadott szabályozást. A helyzet azonban villámgyorsan változik: az új amerikai kormányzat sürgeti Európát, hogy enyhítsen a szabályozáson, miközben kiszámíthatatlan vámokkal sokkolja a világgazdaságot. Von der Leyen az AI-ban az uniós versenyképesség és függetlenség helyreállításának lehetőségét is látja, amellyel versenyre kelhet az Egyesült Államokkal.
A 2023 végén elfogadott szabályozás többek között tiltja azokat az AI-ra épülő alkalmazásokat, amelyek az állampolgári jogokat veszélyeztetik – köztük az internetes vagy biztonságikamera-felvételeken alapuló biometrikus besorolási rendszereket, a személyre szóló algoritmikus értékelést, vagy az emberi viselkedést manipuláló AI-rendszereket. Emellett új kötelezettségeket vet ki az infrastruktúrában és társadalmi rendszerekben használt mesterségesintelligencia-algoritmusokra, az általános célú AI-modellek fejlesztőit pedig új átláthatósági követelményeknek történő megfelelésre kötelezi.
Szerdán azonban az Európai Bizottság újabb lépést tett egy új stratégia felé, ami az iparágnak és így a tech óriások lobbicsoportjainak kedvezőbb, könnyebben betartható AI-szabályozást és befektetési környezetet jelent.

„Ha az AI-ba történő befektetéseket akarjuk fellendíteni, gondoskodnunk kell arról, hogy a környezet simább és egyszerűbb legyen, mint amilyen most az EU-ban” - mondta Henna Virkkunen, az Európai Bizottság technikai szuverenitásért, biztonságért és demokráciáért felelős ügyvezető alelnöke az Európai Parlament törvényhozóinak az új stratégia bemutatását követően.
Virkkunen újságíróknak elmondta, hogy vizsgálják az „adminisztratív terheket”, és fontolóra veszik „bizonyos jelentéstételi kötelezettségek csökkentését”. “Semmi sincs kizárva” - mondta sokat sejtetően egy másik bizottsági tisztségviselő a szabályok felülvizsgálatának mértékéről.
Brüsszel vezető amerikai nagy technológiai lobbicsoportja, a CCIA Europe elismerte a technológiai szabályok egyszerűsítésének irányába tett első lépéseket – de továbbiakat vár.
Fontos csatatér az általános célú AI-modellek szolgáltatóira vonatkozó szabályrendszer, azaz az OpenAI GPT-re és a Google Geminire vonatkozó szabályok, amelyeket a nagy cégek tehertételnek tartanak. A civil társadalmat képviselő csoportok azonban a deregulációval, könnyítésekkel szemben foglalnak állást.
Kapcsolódó cikkek a Qubiten: