Legalább 50 éve velünk vannak a mikroműanyagok

Egy 1971-ben gyűjtött édesvízi rovarlárva lakócsövében építve találtak műanyagot a hollandiai Naturalis Biodiverzitási Központ kutatói – írja a Science.
A vízminőség biológiai indikátoraiként is ismert tegzesek (Trichoptera) rendjéhez tartozó imágóként molylepkékre emlékeztető, kis vagy közepes méretű rovarfajok lárvái közismerten úgy védekeznek predátoraik ellen, hogy lakócsövet, szakszóval tegezt építenek érzékeny potrohuk köré – a labiális mirigyeik vízben megszilárduló váladékából és apró ásványi anyagokból a fenéklakó, illetve könnyebb növényi anyagokból felszíni fajok esetén.

A kutatók a holland természettudományi múzeum tegezkollekcióját vizsgálták át. Az 1986-ban gyűjtött darabnál figyeltek fel a kék plasztikdarabokra, de kiderült, hogy egy 1971-es tegez is tartalmaz műanyagtöredéket. Az alaposabb vegyelemzés az elmúlt 50 évben gyűjtött tegezek mindegyikében talált műanyagszennyezést bizonyító titánt, cinket és ólmot tartalmazó gyártási adalékanyagokat.
A kutatók szerint a tegzesek lakócsövei arra utalnak, hogy az elmúlt fél évszázadban teljes édesvízi ökoszisztémákat ért komolyabb mértékű műanyagszennyezés.
Kapcsolódó cikkek a Qubiten: