A rágógumikból is megdöbbentő mennyiségű mikroműanyag kerül az emberi szervezetbe

Korábban megírtuk, hogy miközben már az ózonréteget veszélyeztetik, 2016 és 2024 között másfélszeresére nőtt az emberi agyszövetekben észlelt, egyébiránt az emberi péniszben is kimutatott mikro- és nanoműanyagok mennyisége. A Conversation hasábjain most ismertetett új amerikai kutatás egy eddig nem vizsgált forrást azonosított: a rágógumit.

A Kaliforniai Egyetem (UCLA) kutatói az Amerikai Kémiai Társaság március 25-i ülésén mutatták be azokat az eredményeiket, amelyek szerint a vizsgált rágógumi-márkák fogyasztása során polisztirol, polietilén és polipropilén a nyálon keresztül kerül az emberi szervezetbe.

Kiderült az is, hogy a megnevezett műanyagvegyületek 94 százaléka a rágás első 8 percében szabadul fel átlagosan 44,5 mikrométeres (µm) szálak, illetve darabok formájában, ráadásul nem volt különbség a szintetikus és a növényi alapú termékek között.

A Conversation korábban azt is megírta, hogy a közel 49 milliárd dolláros forgalmú globális rágógumiipar évente 1,74 billió darab rágógumit terít a világpiacon, a 2,436 millió tonna termék harmada, nagyjából 730 ezer tonna műanyag, amelynek jelentős része csak jelentős anyagi erőforrások mozgósításával „mentesíthető” ragadós szennyeződésként terheli a már e nélkül is túlterhelt környezetet.

Kapcsolódó cikkek a Qubiten:

link Forrás
link Forrás