45 év után újra magyar űrhajós indul a világűrbe

04.29. · tudomány

Szinte napra pontosan 45 évvel Farkas Bertalan után újra magyar űrhajós indul a világűrbe. Április 29-én délután a Facebookon jelentette be Ferencz Orsolya űrkutatásért felelős miniszteri biztos, hogy a magyar kutatóűrhajós, Kapu Tibor egy hónap múlva, május 29-én indul a Nemzetközi Űrállomásra (ISS).

Farkas Bertalan, az első magyar űrhajós 1980. május 26-án hagyta el a Föld felszínét szovjet társával, Valerij Kubaszovval a Szojuz–36 fedélzetén, és június 30-án landolt Kazahsztánban.

link Forrás

„Az Axiom-4-es küldetés legénysége, köztük Kapu Tibor magyar kutatóűrhajós 2025 május 29-én elindul a Nemzetközi Űrállomás fedélzetére – mondta a miniszteri biztos. – E történelmi pillanattal egy közel kétéves magyarországi kiválasztási és kiképzési, majd az Amerikai Egyesült Államokban folytatott nyolc hónapos küldetésspecifikus felkészülési folyamat zárul le. Az amerikai kiképzési programban a NASA, a SpaceX és az Axiom Space legszigorúbb feltételeit is teljesítve Kapu Tibor és tartalékosa, Cserényi Gyula a világ élvonalába emelkedett. A kiképzést befejezve Kapu Tibor kutatóűrhajós készen áll a küldetésre. Magyarország ebben a tudományos programban ismét bizonyítani tudja kitartását és elkötelezettségét. A magyar zászló sok évtized után újra a világűrbe emelkedik.”

Két évig tartott a kiképzés

Kaput 240 jelentkező közül választották ki a küldetésre; kiképzése közel két évig tartott. Egészen tavaly május végéig négy magyar jelölt együtt készült a feladatokra, majd 2024. május 27-én jelentették be, hogy a 33 éves Kapu lesz az, aki végül eljuthat az ISS-re. A tartalék űrhajóssal, Cserényi Gyulával 8 hónapot töltöttek a NASA amerikai kiképzőközpontjában, és hasonlóan az előző és eddig egyetlen magyar űrhajósküldetéshez, mindketten ugyanazon a kiképzésen vettek részt.

Budapest, 2024. május 28...Kapu Tibor kiválasztott kutatóûrhajós (jobbra) és Cserényi Gyula tartalékos kutatóûrhajós a HUNOR Magyar Ûrhajós Program kiválasztási ceremóniával egybekötött sajtótájékoztatóján a Külgazdasági és Külügyminisztériumban 2024. május 28-án
Fotó: Hegedüs Róbert/MTI/MTVA

A kiválasztási folyamatról és az orvosi alkalmasság vizsgálatáról Nagy Klaudia Viviennel és Hirn Attilával 2023-ban beszélgettünk a Qubit Podcastban, miután bejelentették a jelöltek szűkített listáját. Azóta Ferencz további ambíciózus tervekről beszélt, 2023 júniusában például arról, hogy Magyarország hamarosan akár a Holdra is űrhajóst küldhet, a magyar-amerikai űrkutatási együttműködést pedig a két ország kapcsolatának fénypontjaként emlegette az akkori amerikai nagykövet, David Pressman korábbi bejelentése nyomán.

A küldetésben Kapu Tibor mellett részt vesz Shubhanshu Shukla az indiai űrkutatási szervezet, az ISRO színeiben; Peggy Whitson, a NASA asztronautája és az európai űrkutatási hivatal, az ESA által delegált lengyel űrhajós, Sławosz Uznański-Wiśniewski.

Kapu Tibor és az Ax-4 legénysége: Shubhanshu Shukla, Peggy Whitson és Sławosz Uznański-Wiśniewski
Fotó: NASA/Twitter

A program tervezése, a kiképzés és maga a küldetés az amerikai állami űrhivatal, a NASA, az Európai Űrügynökség (ESA), valamint két amerikai magáncég, az Axiom Space és az Elon Musk által alapított SpaceX kollaborációjában valósul meg. A négy űrhajós a SpaceX Dragon űrhajóján indul majd el a 14 napos küldetésre.

Az első magyar űrhajós, Farkas Bertalan aktívan részt vett a mostani magyar űrprogram kommunikációjában és népszerűsítésében, ahogy az akkori tartalékos űrhajós, Magyari Béla fia, Magyari Gábor is, aki a HUNOR Magyar Kutatóűrhajós Program Repülésüzemi és Képzési Vezetőjeként vállalt szerepet.

Cserényi Gyula, Farkas Bertalan és Kapu Tibor
Fotó: Hegedüs Róbert/MTI/MTVA

Az Axiom Mission 4, vagyis az Ax-4 indítását május 29-én a TV2 közvetíti élőben.