A vízvisszatartás lesz a békásmegyeri Gőtés-tó rendezésének első számú célja

Bardóczi Sándor, Budapest főtájépítésze május 22-én Facebook-bejegyzésben számolt be a békásmegyeri Gőtés-tó vízmegtartást szolgáló rendezéséről. A fővárosi Közösségi Költségvetés keretei között még tavaly nyáron indult társadalmi egyeztetés a több védett fajnak is otthont adó, a helyi ökoszisztémában kiemelt jelentőségű természetes víztest sorsáról.

„A városban az egyik legnagyobb klímakihívás, hogy hogyan lehet szakítani azzal a korábbi vízkezelési gyakorlattal, hogy mindent a lehető leggyorsabban elvezetünk, lecsapolunk, aztán egész nyáron csodálkozunk rajta, hogy aszály van. Ebben részkérdésként mindig felmerül, hogy hogyan tudjuk a vizet megtartani, helyben hasznosítani azért:

  • hogy a párolgásával hűtse a várost és mikroklímát biztosítson,
  • hogy csökkentse a légszárazságot,
  • hogy élőhelyet biztosítson a növény és állatvilágnak,
  • hogy esetleg öntözzünk belőle,
  • hogy a talajvízszintet lokálisan emelje és ezzel javítsa a talajok vízháztartását.
  • Nos, a Gőtés-tónál, ami az egykori bányagödrök maradványa, többek között ilyen vízmegtartásra készülünk, ugyan az öntözési funkció itt csak áttételesen értendő a talajvízháztartás javításával”.

    A Bardóczi által megosztott alábbi ábrán a világosabb kék területek körül látható türkiz és sötétebb kék árnyalatú szín jelöli a 25 százalékos valószínűségű csapadék után megmaradó többlet vízmennyiséget, ami a fenékküszöbök kialakítása következtében marad a területen. A főtájépítész szerint „jól láthatóan nő a vízfelület kiterjedése. Arra természetesen figyelemmel vagyunk, hogy a vízvisszatartás még extrém esőzések idején (100 éves gyakoriságú esők) se veszélyeztesse elöntéssel a szomszédos Hegyláb és Honvéd utcák használhatóságát, ne okozzon problémát a szomszédos lakóépületeknél”.

    A békásmegyeri Gőtés-tó vízrendezési terve
    Fotó: Bardóczi Sándor/ Facebook

    A vízrendezés során az egykori bányagödrök helyén kialakult tavacskák esővízmegtartó képességének javítása a cél, a minél hosszabb idejű vízborítás biztosítása, ami a klímaváltozáshoz való alkalmazkodás szempontjai mellett a terület természetes élőhelyi adottságait, tájképi értékét is növeli. A tervek szerint az esővízvisszatartás biztosítását két fenékküszöb kialakításával tervezik elvégezni. Ezek a középső és az alsó tó vízszintjének emelését szolgálják. A tervezés következő fázisaként a tájépítészeti koncepcióterv készül el ami a vízfelületek környezetének kisebb léptékű fejlesztésére (meglévő faállomány értékőrző ápolása, parki berendezések megújítása) tesz majd javaslatot.

    Bardóczi szerint a tervek várhatóan szeptemberre véglegesednek és a kivitelezés közbeszerzését követően 2026 elején indulhatnak a kivitelezési munkák.

    Forrás

    * * *

    Erős témát választottunk megint, az immár 105 éves trianoni béke körülményeit, traumáját, máig ható geo- és nemzetpolitikai következményeit, valamint modernizációellenes hatásait vizsgáljuk a júniusi, csak Qubit+ tagoknak meghirdetett, exkluzív tudományos estünkön, a tizenegyedik Qubit Live-on.

    Velünk lesz Ungváry Krisztián történész, egyetemi tanár, lapunk állandó szerzője, Ablonczy Balázs történész, az ELTE BTK Művelődéstörténeti Tanszék habilitált egyetemi docense, Hatos Pál történész és jogász, az NKE Eötvös József Kutatóközpontja Közép-Európa Intézetének vezetője és Török-Illyés Orsolya színművész. Ha nem szeretnél lemaradni, iratkozz fel mielőbb a Qubit+-ra!

    Kapcsolódó cikkek a Qubiten:

    Forrás
    Forrás