Háromdimenziós szimuláció mutatja meg, hogyan zajlott le a drámai svájci hegyomlás

Háromdimenziós szimulációt készítettek kutatók arról a május végi svájci hegyomlásról, aminek során a Lötschental völgyben található Blatten településre szakadt egy gleccser és elképesztő mennyiségű törmelék. A természeti katasztrófában egy ember eltűnt és a napokkal korábban kiürített falu jelentős része megsemmisült.

Johan Gaume, a Zürichi Műszaki Egyetem (ETH Zürich) lavinakutatója a látványos szimulációt, ami részletesen bemutatja, hogy miként omlott le a Birch gleccser és indult meg a közel 9 millió köbméternyi törmelék a völgy felé, az X-en osztotta meg.

link Forrás

A kutató szerint nem sokon múlt, hogy a 360 kilométeres óránkénti sebességgel száguldó törmelékfolyam elérje a szemközti hegyen, Blatten felett található Weissenried települést.

Blatten és Weissenried települések a Lötschental völgyben a hegyomlást megelőzően készült műholdfelvételen
Fotó: Google Earth

A szimulációjuk szerint a törmelékfolyam eleje 105 másodperccel az omlás kezdete után állt meg a völgyben. Ez az érték, mint írja, összevethető lehet majd a szeizmográfok által rögzített mérésekkel, és ahogy egyre több adat áll rendelkezésre, a korábbi hegyomlások és földcsuszamlások modellezésében jól teljesítő modell tovább finomítható.

A Blatteni szimuláció létrehozásához használt modell a kutató szerint kiegészítheti a meglévő kockázatértékelő eszközöket, jobb információt biztosítva a kutatóknak és döntéshozóknak komplex terepviszonyok esetén.

Kapcsolódó cikkek a Qubiten:

link Forrás
link Forrás