A klímaváltozás is hozzájárulhatott ahhoz, hogy rászakadt egy svájci falura egy gleccser

Rászakadt egy gleccser egy svájci falura szerda délután, több mint egy héttel azután, hogy a települést kiürítették. A Reuters hírügynökség szerint a Lötschental völgyben található Blatten falut szinte teljesen beborította a hegyről leomló, iszappá összekeveredő jég és kőtörmelék. Egy embert jelenleg keresnek a hatóságok.

A szerda délutáni hegyomlás kezdeti pillanatai
Fotó: Pomona Media/via REUTERS

„Felfoghatatlan mennyiségű anyag száguldott le a völgybe” – mondta Matthias Ebener, a helyi hatóságok szóvivője. A hegyomlás az ország délnyugati részén található Wallis kantonban történt, és több millió köbméternyi jég, törmelék és kő leszakadásával járt, ami a 3,1-es magnitúdójú földrengést okozott. A hegyomlás elzárta a völgy Lonza folyóját is, ami most áradások veszélyével fenyeget.

A hatóságok szerint több millió köbméter anyag érte el a völgyet
Fotó: Pomona Media/via REUTERS

A svájci Blick újság videóján jól látható, mennyi anyag érte el a völgyet, maga alá temetve a település nagy részét:

link Forrás

„Elvesztettük a falunkat – mondta Matthias Bellwald, Blatten polgármestere a hegyomlás után tartott sajtótájékoztatón – A települést törmelék borítja. De újjáépítjük”. A New Scientist szerint a Birch gleccser összeomlása hetek óta várható volt, miután repedések jelentek meg a jégen a gleccser mögötti hegy meggyengülése miatt. Ezt felismerve, a hatóságok a település 300 lakosát még május 19-én kiürítették.

„A svájci gleccserek és az alpesi gleccserek általánosságban erősen visszahúzódtak [az utóbbi évtizedekben], ahogy a többi gleccser világszerte. Az ezredforduló óta a [svájci gleccserek] fennmaradó térfogatának egyharmada elolvadt. Ez rengeteg, és közben azt észleljük, hogy a visszahúzódás felgyorsulni látszik” – mondta két éve a Qubitnek Matthias Huss, az ország vezető gleccserkutatója. Csak 2022 és 2023 folyamán a svájci gleccserek 10 százalékot veszítettek térfogatukból.

Christian Huggel, a Zürichi Egyetem éghajlatkutatója a Reutersnek azt mondta, hogy bár több tényező is szerepet játszott a hegyomlásban, az ismert, hogy a helyi permafrosztra is hatással volt az Alpok emelkedő hőmérséklete. A permafroszt elvesztése pedig meggyengítheti a hegy kőzeteinek stabilitását, valószínűbbé téve a hegyomlást. A szakértő szerint hasonló természeti katasztrófára legalább száz éve nem volt példa a svájci alpokban.

Kapcsolódó cikkek a Qubiten:

link Forrás
link Forrás