Az internet nagyágyúi közös levélben keltek ki az EU szerzői jogi reformja ellen
„Elnök úr, az EU Szerzői Jogi Irányelveinek 13. cikkelye veszélybe sodorja az internetet” – ezzel a tételmondattal kezdődik az a nyílt levél, amelyet elsősorban Antonio Tajaninak, az Európai Parlament elnökének címzett több mint 70 aláíró, akik közt olyan alakokat találni, mint a világhálót megálmodó Tim Berners-Lee, az internet egyik alapító atyjának tekintett Vint Cerf, a Wikipédia társalapítója, Jimmy Wales vagy a netsemlegesség elvét megalkotó Tim Wu.
A korábbi cikkünkben részletesebben is bemutatott uniós reform vonatkozó részét cenzúragépezetnek nevezik a tervezetet ellenzők, a nyílt levél szerint pedig „azzal, hogy az internetes platformokat arra kényszerítik, hogy automatikus szűrést végezzenek minden olyan tartalmon, amelyet a felhasználóik feltöltenek, a 13. cikkely soha nem látott lépést tesz afelé, hogy az internet a megosztásra és innovációra épülő nyílt platformból olyan eszközzé alakuljon, amelyet a felhasználóik automatizált megfigyelése és irányítása jellemez”.
A tagországok a reform mellett állnak, egy bizottsági szavazáson múlhat minden
A reformellenes aktivisták korábban az uniós tagországok képviselőinek meggyőzésében reménykedtek, de mára úgy tűnik, a többségük támogatja a cikkelyt, amelyet az irányelvek legaktívabb ellenzője, Julia Reda szerint a zeneipari lobbi szült. A Zöldek német EP-képviselője szerint a zeneipari szereplők keveslik azt a pénzt, amit a Google a tartalmaikat felhasználó videók alatt futó hirdetések bevételeiből megoszt velük, még úgy is, hogy alapból a Google ajánlotta fel nekik a lehetőséget, hogy a például egy zenét tartalmazó felhasználói videó hirdetési bevételeit megossza velük ahelyett, hogy szerzői jogsértés miatt töröljék őket.
Az utolsó reményük így az Európai Parlament alatt működő Jogi Ügyek Bizottságában lehet, amely június 20-án és 21-én szavaz a reformtervezetről. Ha a bizottság az előzetes szűrés ellen szavaz, a döntés hatással lehet az EP későbbi tárgyalásaira, amelyeket a tagállamok képviselőit összefogó tanáccsal és az Európai Bizottsággal folytatnak majd.
A nagyoknak mindegy, a kicsiket bünteti
A digitális jogokkal foglalkozó Electronic Frontier Foundation szerint a tervezetet ugyan a Youtube-, Facebook- és Instagram-szintű nagyok ellen szabták, de mivel ezek már most is rendelkeznek hatékonyan működő előzetes szűrőkkel, így a 13. cikkely bevezetése a kisebb digitális cégeket és a startupokat sújthatná, és az olyan ártalmatlan tartalmakat is eltüntethetné az európai internetről, mint a mémek vagy a méltányos használat alá eső remixek, mashupok és bármilyen videó-, kép-, hang-, szöveg- vagy forráskódrészletet felhasználó tartalom.
„Támogatjuk az olyan lépések megfontolását, amelyek javítanák a tartalom-előállítók helyzetét arra vonatkozóan, hogy kellő díjazásban részesüljenek az interneten felhasznált munkáik után. Azonban a 13. cikkelyt nem tudjuk támogatni, mert az arra kötelezné az internetes platformokat, hogy egy megfigyelésre és cenzúrázásra alkalmas, automatizált infrastruktúrát építsenek be a hálózataikba. Az internet jövője érdekében arra kérjük önöket, hogy szavazzanak e javaslat eltörlése mellett” – zárják a több EP-képviselőnek és Jean-Claude Junckernek, az Európai Bizottság elnökének is címzett levelet.
A szerzői jogi reformtervezetről írt korábbi cikkek a Qubiten: