Holdkrátert alakítana rádiótávcsővé a NASA által díjazott űrprogram
Az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA áprilisban díjazta a legújabb innovatív terveket. Ezek egyike az 1 kilométer átmérőjű parabolaantenna, a Hold túloldalán kialakítandó Holdkráter Rádióteleszkóp (Lunar Crater Radio Telescope, LCRT), amelyről a Csillagászat.hu közölt összefoglalót.
A 10–50 méteres hullámhosszakon, vagyis a 6-30 megahertz frekvenciatartományban működő rádiótávcsővel a csillagászok az eddig hozzáférhetetlen korai világegyetembe nyerhetnének bepillantást.
A NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL) robotikai mérnök munkatársa, Saptarshi Bandyopadhyay és csapata által tervezett – a további részletesebb tervek kidolgozására most 125 ezer dollárral támogatott – eszköz olyan hullámhosszakon működne, amelyek a Földről az ionoszféra vagy egyéb rádiózajok miatt nem elérhetők.
Az LCRT a Naprendszer legnagyobb kitöltött apertúrájú rádiótávcsöve – lenne, ha megépülne. A tervek szerint holdjáró robotok feszítenének ki az 1 kilométer átmérőjű dróthálót egy legfeljebb 5 kilométer átmérőjű holdkráterben. A rádióvevő-rendszer egy, a kráter közepe fölé függesztett detektorral válna teljessé.
A program a korai tervezés fázisában jár, így a teleszkópnak esetlegesen otthont adó majdani krátert sem jelölték még ki.
A jelenleg működő legnagyobb földi rádiótávcső a Kínában megépült Ötszáz Méteres Rádiótávcső (Five-hundred metre Aperture Spherical Telescope , FAST). Az LCRT keresztmetszete a FAST-énak a négyszerese. A néhány hónapja beüzemelt kínai eszköz első eredményei között van a rejtélyes gyors rádiókitörések megfigyelése.