343 millió forintot fizettek egy kézzel írt Einstein-levélért
1,2 millió dollárt, azaz nagyjából 343 millió forintot fizetett Albert Einstein egy leveléért egy licitáló a bostoni RR Auction árverésén. A levelében Einstein saját kezűleg írta le a relativitáselméletből ismerős tömeg-energia ekvivalencia egyenletét: E = mc2.
A fizikus hagyatékát kezelő Einstein Papers Project – amit a Kaliforniai Műszaki Egyetem és a Jeruzsálemi Héber Egyetem levéltárosai működtetnek –, korábban úgy tudta, hogy csak három levél létezik a világon, amiben Einstein kézírásával szerepel a híres képlet. A most elárverezett negyedik példány volt az egyetlen, ami magángyűjteményből került elő; a létezését is csak nemrég hozták nyilvánosságra.
A legfontosabb képlet
Az egyoldalas, 1946. október 26-án keltezett levelet Einstein egy lengyel-amerikai fizikusnak, Ludwik Silbersteinnek írta. Silberstein jól ismert kritikusa volt Einstein relativitáselméletének, és több állítását is megkérdőjelezte, de végül maga is hozzájárult a speciális és az általános relativitáselmélet kialakításához.
„A kérdésére az E = mc2 képlet minden további művelet nélkül megadja a választ.
– írta Einstein Silbersteinnek a Princetoni Egyetem fejlécével ellátott levélpapírra.
Az RR Auction 400 ezer dolláros kikiáltási áron bocsátotta árverésre a levelet. Robert Livingstone, az aukciós ház ügyvezető igazgatója, aki a világ legfontosabb egyenletének nevezte a tömeg-ekvivalencia-egyenletet, úgy látja, hogy az Einstein-levél történelmi és fizikai szempontból is fontos dokumentum.
Alighanem így látták ezt az árverés résztvevői is, mert az árverés licitháborúba torkollt. Kezdetben öt csoport tett egyre nagyobb téteket, de amint az eladási ár meghaladta a hétszázezer dollárt, a versengés kétszereplőssé vált. Az Einstein-levél végül a kikiáltási ár háromszorosáért kelt el; a szerencsés licitáló egy névtelenséget kérő iratgyűjtő volt.
Kapcsolódó cikkek a Qubiten: