Kiadtak még három lenyűgöző képet a James Webb űrtávcső első felvételei közül
![](https://assets.4cdn.hu/kraken/6lvVF1TVtMnB6B6Gs-xxs.jpeg?width=96&height=96&fit=crop)
![](https://assets.4cdn.hu/kraken/755b6gw0n9VNEfFvs-xxs.jpeg?width=96&height=96&fit=crop)
Miután amerikai idő szerint hétfő délután bemutatták a James Webb űrtávcső (JWST) legelső teljes értékű, színes felvételét, a NASA kedden további három olyan képet publikált, amelyet a teleszkóp tudományos műszereinek segítségével készítettek.
Az első felvétel a Stephan's Quintet névre hallgató galaxiscsoportról készült, amely öt galaxisból áll, és 290 millió fényévre található, a Pegasus csillagképben. Ebben négy galaxis alkot valódi csoportot, ami azt jelenti, hogy gravitációs hatást mérnek egymásra, amely idővel az összeolvadásukhoz vezet.
![A Stephan's Quintet galaxiscsoport A Stephan's Quintet galaxiscsoport](https://assets.4cdn.hu/kraken/7m04cwMHXrazuSs7s.jpeg)
A következő képen az Éta Carinae-ködben található, közeli és fiatal csillagkeletkezési régió (NGC 3324) pereme látható. A csillagköd közel 8 ezer fényévre van a Földtől, és nagy tömegű csillagoknak ad otthont. A JWST által infravörös fényben rögzített képen először láthatók a csillagkeletkezés korábban láthatatlan területei..
![](https://assets.4cdn.hu/kraken/7m06NPCu8mPiw4Xds.jpeg)
Az utolsó felvétel pedig a Caldwell 74 (NGC 3132) planetáris ködöt fedi fel, amely egy haldokló csillagot körülvevő ionizált gázfelhő. A középpontban lévő kettőscsillag halványabb tagja évezredek óta bocsátja ki a gáz- és porgyűrűket minden irányba, de a JWST képén látható először, hogy a csillag porba burkolózott. A Déli Gyűrűsköd néven is ismert planetáris köd körülbelül 2500 fényévre található a Földtől.
![A Caldwell 74 planetáris köd közeli infravörös (balra), valamint közép-infravörös (jobbra) képe A Caldwell 74 planetáris köd közeli infravörös (balra), valamint közép-infravörös (jobbra) képe](https://assets.4cdn.hu/kraken/7m04Y0pscmmt1NUdgs.jpeg)
Ez pedig a legelsőként kiadott felvétel, amelyről bővebben reggeli cikkünkben írtunk (ahogy arról is, hogy az űrteleszkóp milyen technikával és eszközökkel készíti felvételeit a minden eddiginél távolabbi és régebbi galaxisokról):
![](https://assets.4cdn.hu/kraken/7lyyuF6OBX3nj9k4s.jpeg)
Kapcsolódó cikkek a Qubiten: