Strucctojást sütögethettek azon a kőkorszaki táborhelyen, amire most bukkantak rá Izraelben
Régészek egy olyan táborhelyre bukkantak a dél-izraeli Be'er Milka közelében, ahol a kőkorszak sivatagi nomádjai mezőgazdasági munkálatokba kezdtek, és a leletek alapján sajátos étrendet is követtek.
A 4000-7500 évvel ezelőtt használatba vett földterületen talált táborhely 20 négyzetmétert fed le, és itt az ásatások során égetett köveket, kovakövet, kőszerszámokat és kerámiatöredékeket is találtak. Plusz egy rakás strucctojást.
Lauren Davis, az Izraeli Régiségügyi Hatóság (IAA) munkatársa szerint az ilyen táborhelyeket hamar elborították a dűnék, majd a homok mozgása miatt több száz vagy akár ezer év alatt újra és újra a felszínre kerülhettek.
Bár a szabadban élő struccok az 1800-as évekre kihaltak a régióban, az őskorban rengeteg strucc élt vadon. A most talált tojásaik némelyikén díszítések és metszés nyomai is láthatók, ami arra utal, hogy azokat nemcsak elfogyasztották, de díszítő funkciójuk is volt.
„A régészeti lelőhelyeken strucctojásokat általában temetkezési kontextusban, valamint luxuscikkekként és víztároló edényként találunk. De természetesen táplálékforrásnak is kiválóak voltak, hiszen egy strucctojás tápértéke körülbelül 25 átlagos tyúktojásénak felel meg” – mondta Amir Gorzalczany, az IAA egy másik munkatársa.
Az, hogy a tojások ilyen jó állapotban fennmaradtak, a dűnék takarása mellett a térség viszonylag száraz éghajlatának köszönhető.
Kapcsolódó cikkek a Qubiten: