A földi élet egyik alapmolekulája is megtalálható a Ryugu-kisbolygóról hozott kőzetmintákban
2020 decemberében a japán Hajabusza-2 űrszonda értékes mintákkal tért vissza a Földtől mintegy 300 millió kilométerre található Ryugu-kisbolygón végrehajtott 18 hónapos küldetését befejezve. A minták elemzését végző kutatók korábban vizet, szenet és 15 aminosavat is azonosítottak a földönkívüli kőzetekben.
A legújabb szenzációs eredményeiről beszámoló tanulmány kedden, március 21-én jelent meg a Nature Communications folyóiratban.
A Phys.org cikkében ismertetett fejlemény szerint a földi életben kulcsszerepet betöltő RNS egyik építőkövének számító uracilt és az anyagcserefolyamatokhoz nélkülözhetetlen niacint, vagyis a B3-vitaminként is számon tartott nikotinsavat is találtak a kisbolygóról gyűjtött mintákban. Ezeket az alapmolekulákat ráadásul a 900 méter átmérőjű Ryugu különböző pontjairól származó mind a két kőzetmintában sikerült kimutatniuk.
Oba Jaszuhiro, Hokkaidói Egyetem asztrokémikusa, a tanulmány első szerzője szerint eredményeik bizonyítják azokat a korábbi teóriákat, hogy a korai Földet bombázó kisbolygóknak, aszteroidáknak és meteoritoknak meghatározó szerepe volt a prebiotikus evolúcióban, így a földi élet kialakulásában.
Az uracilt és a niacint az oldott kőzetmintákban folyadékkromatográfos és nagyfelbontású tömegspektrométeres eljárással kimutató kutatók úgy vélik, hogy mivel a molekulákat érintetlen földönkívüli környezetből származó anyagban találták meg, kizárható, hogy azok a Földről kerültek volna a kőzetekbe, ahogy az is, hogy a begyűjtésük vagy vizsgálatuk során, földi szennyeződésként kerültek volna a Ryuguról hozott mintákba.
Kapcsolódó cikkek a Qubiten: