Retteghetnek az adószakértők, a szinkronszövegírók és a matematikusok, nyakukon a ChatGPT
Akár a mai munkakörök 80 százalékának jövőjét is alapvetően befolyásolhatja a mesterséges intelligencia – állítja az a tudományos publikációk ellenőrzési folyamatán át nem esett preprinteket közlő arXiv platformon a napokban megjelent tanulmány, amely az OpenAI elemzői jegyeznek.
Tyna Eloundou, Sam Manning, Pamela Mishkin és Daniel Rock, az OpenAI szakértői az amerikai munkaerőpiac kilátásait vették sorba. A szinte a teljes internet tudásanyagával felvértezett, ezért félelmetesen emberszerű beszélgetéseket folytató chatbotok a szakértők szerint az amerikai munkavállalók 80 százalékánál a feladatok 10 százalékát vehetik át záros határidőn belül. A munkavállalók mintegy 19 százalékánál pedig ez az arány elérheti az 50 százalékot is.
A fejlesztő cég munkatársai szerint több olyan munkakört nevesítettek, ahol a ChatGPT-nek való kitettség 90 százalék feletti. Szerintük az irodai ügyintézők, a nyomdai korrektorok, a blokklánc-fejlesztők, a bírósági tudósítók és a szinkronfeliratok készítői például ebbe a kategóriába sorolandók.
Még inkább elkeseredhetnek, akik az OpenAI szakértői szerint a 100 százalékos kategóriába esnek. Vagyis
- az adószakértők,
- a kvantitatív pénzügyi elemzők,
- a matematikusok,
- az írók,
- a hírlapírók és hírekre szakosodott tudósítók,
- a jogi és adminisztratív asszisztensek,
- az egészségügyi adatrögzítők
- és a klímapolitikai elemzők.
A Qubiten tavaly év végén megírtuk, hogy a ChatGPT szerint az írók, újságírók, forgatókönyvírók és más kreatív szakemberek mellett már a programozók és webfejlesztők szinte a kezdettől fogva fenyegetve érezhetik magukat, de az iskolai házi feladatok, esszék, beadandó dolgozatok is értelmüket veszthetik a mesterségesintelligencia-algoritmusokkal operáló társalgó alkalmazások miatt.
Kapcsolódó cikkek a Qubiten: