Egyedülálló ókori mauzóleum került felszínre London központjában
A London központi Southwark városrészében felfedezett 2 ezer éves mauzóleum az Egyesült Királyság területén valaha talált legérintetlenebb római kori lelet – írja a leletszenzációról beszámoló Live Science.
A sírkamra falai és bejárati lépcsősora is épen vészelték át az ókortól napjainkig tartó időszakot, de a leletegyüttes legunikálisabb részei azok a pazar padlómozaikok, amelyeken koncentrikus körökbe zárt virágokat ábrázolnak.
A Londoni Régészeti Múzeum (MOLA) kutatói szerint a mauzóleumban eredetileg koporsók és más temetkezési tárgyak is lehettek, de ezeket a feltáráskor nem sikerült már megtalálni. A szomszédos területeken folytatott ásatások eredményeként viszont több mint 80 sírmelléklet került elő, többek közt rézkarperecek, üveggyöngyök, kerámiatárgyak, és még egy míves csontfésű is.
A régészek szerint a mauzóleum eredetileg kétszintes, sarkainál támpillérekkel stabilabbá tett épület volt. Az építéshez az „opus signinum” néven ismert, a róma betonban használt zúzott kő helyett kerámia- és tégladarabokkal kevert habarcsot használtak az ókori mesterek. Az újonnan feltárt mauzóleumot a MOLA közleménye szerint az építkezés befejezése után közszemlére teszik.
Alább a mauzóleum részletén 3D-s rekonstrukciója:
Kapcsolódó cikkek a Qubiten: