Gigantikus bronzkori temető került felszínre a Stonehenge közelében
A délnyugat-angliai Salisbury külvárosában zajló építkezés alapozási munkálatai során több, mint 20 olyan szabályos kör alakú sírhalom bukkant a felszínre, amely az időszámítás előtti 2400 és 1500 közötti időszakban épülhetett – írja a Live Science.
A feltárásokat végző Cotswold Archaeology közleménye szerint közelségén kívül jelenleg nincs bizonyíték arra, hogy a temetőnek köze lenne a 16 kilométerre található Stonehenge-hez, annak ellenére, hogy a sírkamrák nagyjából egy időben épülhettek a jól ismert oszlopszentély néhány központi objektumával.
A régészek szerint a párokba vagy kisebb, körülbelül hat objektumból álló csoportba rendezett sírok különböző korúak, a legősibbnek az az ovális árokszerű tömegsír tűnik, amelyből felnőttek és gyermekek csontvázmaradványai kerültek elő.
A sírmellékletek között megtalált kerámia edények alapján a temetőt az időszámítás előtt 2450 körül már Nagy-Britanniában is jelen lévő harangedényes kultúra képviselői használták.
A sírárokból előkerült gímszarvas (Cervus elaphus) agancsokat szerszámok, rituális eszközök és olyan használati tárgyak készítéséhez is használták, mint a varrótűk és fésűk – írja a lap.
Kapcsolódó cikkek a Qubiten: