Rekordmennyiségű tűzvész pusztított idén Dél-Amerikában

2024.09.19. · tudomány

Fekete esőt, zöld folyókat és veszélyes levegőt hozott az idei év Dél-Amerikának: a LiveScience cikke szerint akad olyan hely, ahol a légszennyezés mértéke ötvenszeresével haladja meg a WHO által még biztonságosnak ítélt határértéket. A brazil űrügynökség, az INPE megfigyelései szerint 13 országban összesen 346,112 helyen tombolt a tűz, amivel megdőlt a korábbi, 2007-es rekord – ebben az évben egy év alatt 345,322 tűzfészket azonosítottak.

A folyókat a szárazság és a meleg miatt meginduló algavirázgás festette zöldre, az esőt pedig az erdőtüzekből származó korom és hamu - nagyjából ugyanaz, ami a levegőt is egészségtelenné teszi.

A helyzetet még súlyosabbá teszi a felmelegedés, ami miatt az erdőtűz-szezon idén korábban is kezdődött, mint általában, illetve a példátlanul súlyos szárazság. Ana Paula Cunha, a brazil katasztrófavédelmi szolgálat (CEMADEN) kutatója szerint a mérések kezdete óta nem pusztított olyan hosszú és erős aszály az országban, mint a 2023-2024-es években.

photo_camera Füstölgő fatörzs Brazíliában Fotó: MATEUS BONOMI/Anadolu via AFP

Pokoli rossz a levegő

A legnagyobb gondot az esőerdőben pusztító tűz jelenti, ennek a füstje ugyanis messzire eljut. A szennyezettség mértéke Dél-Amerikában jelenleg meghaladja az általában rendkívül szennyezettnek számító kínai városok értékeit is, a füst pedig hatalmas területet fed le: összesen mintegy 10 millió négyzetkilométernyi területen rossz a levegő minősége.

photo_camera Sao Paulo látképe szeptember 13-án Fotó: SUAMY BEYDOUN/AGIF via AFP

Natalia Gil, az Urugayi Egyetem légkörkutatója szerint hiába a rekord, nem csak egy egyedi, kiugró esetről van szó: általában is megfigyelhető, hogy Dél-Amerikában egyre rosszabb a levegő. Brazília déli részén, Argentina északi részén, Bolíviában, Paraguay-ban és Urugay-ban évek óta egyre nagyobb szennyezettséget mérnek.

Luis López-Mársico, az egyetem egy másik kutatója szerint ezek az adatok a brazil mérésekkel együtt arra utalnak, hogy ezek az események, így az erdőtűzszezon kitolódása is, már hétköznapinak fognak számítani: az, amiről régebben csak egy lehetséges forgatókönyvként volt szó, már a hétköznapi valóság része.