A NASA marsjárója csúszós lejtőkön siet a kráter pereméhez, hogy felderíthesse a bolygó többi részét

A NASA Perseverance marsjárója kemény feladat előtt áll: a Jezero-kráter csúszós lejtőin igyekszik felfelé, hogy december elejéig elérje a három és fél évvel ezelőtti landolása helyszínéül szolgáló kráter peremét.

A mászás során lenyűgöző mozaikképeket készített a környezetéről, miközben hátrafelé tekintett, így gyakorlatilag a Perseverance misszió összes eddigi eredményének helyszíne látható rajtuk, így például az első üledékes kőzetek megtalálásának helye, vagy az, ahol felállították a világ első, Földön kívüli mintalerakatát.

A Perseverance 2024. szeptember 27-én készítette ezt a mozaikképet, miközben a Jezero-kráter nyugati falán haladt felfelé
photo_camera A Perseverance 2024. szeptember 27-én készítette ezt a mozaikképet, miközben a Jezero-kráter nyugati falán haladt felfelé Fotó: NASA/JPL-Caltech/ASU/MSSS

A könnyű porral és homokkal borított meredek, 20 fokos lejtőn való navigáláshoz a NASA munkatársai különböző stratégiákat próbáltak ki a tapadás javítása érdekében, például volt, hogy a Perseverance hátrafelé haladt vagy keresztben csúszott a lejtőn. Végül az a taktika vált be, hogy a lejtő északi része felől közelítették a célt, itt ugyanis közelebb esnek a felszínhez a nagyobb kőzetek, ami stabilabb haladást tesz lehetővé.

Az űreszközök történetének legnagyobb hegymászását produkáló Perseverance célja, hogy két helyen vegyen rétegzett kőzetmintát a kráter pereméből, és minél előbb jusson túl rajta, hogy a bolygó további részeit is felfedezhesse.

A Perseverance nyomvonala a Jezero-kráter pereme felé haladva
photo_camera A Perseverance nyomvonala a Jezero-kráter pereme felé haladva Fotó: NASA/JPL-Caltech

A rover eddig 24 kőzet- és talajmintát, valamint egy légköri mintát gyűjtött be a Marson, és bár különböző műszaki problémák megelőzése érdekében két mintavevő csövet el kellett hagynia, még így is van 11 kapszula a kőzetmintavételhez, plusz további kettő, amit üresen hagynak, hogy csak a természetes szennyeződéseket vegye fel a környezetből.

***

Rendkívül izgalmas témát, az alvás és az álmodás folyamatát, valamint ezeknek a memóriánkra, a biológiai óránkra, sőt az egészségünkre és a betegségeinkre gyakorolt hatását vizsgáljuk a novemberi, csak Qubit+ tagoknak meghirdetett, exkluzív tudományos estünkön, a tizedik Qubit Live-on.

Velünk lesz Bódizs Róbert pszichológus, a Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézetének kutatási igazgatóhelyettese, Fabó Dániel neurológus szakorvos, a Semmelweis Egyetem Idegsebészeti és Neurointervenciós Klinika Epilepszia Centrumának vezetője és Ella Krisztina molekuláris biológus, a Semmelweis Egyetem Élettani Intézetének kutatója. Ha nem szeretnél lemaradni, iratkozz fel mielőbb a Qubit+-ra!

***

Kapcsolódó cikkek a Qubiten:

link Forrás
link Forrás
link Forrás