A demencia diagnózisa akár 13 évvel is csökkentheti a várható élettartamot

01.09. · tudomány

Igaz ugyan, hogy az orvostudomány fejlődésének köszönhetően egyre tovább élnek az emberek, a hosszabb élet azonban nem feltétlenül jelent egészségben eltöltött éveket az élet végén. A demencia tünetegyüttese 85 éves kor felett nagyjából minden negyedik embert érint, a kognitív hanyatlással járó betegségek pedig fokozatosan ellehetetlenítik a mindennapi önálló életet.

photo_camera Grafika: Qubit

A demenciát felismerni is nehézkes, bár az első tünetek megjelenésekor még sokféle kezelési lehetőség áll rendelkezésre, amik segíthetnek a súlyosabb tünetek kialakulásának késleltetésében, a szakértők szerint a legtöbb érintett már csak akkor találkozik orvossal, amikor súlyos vagy középsúlyos stádiumban van.

Pedig nemcsak a tünetek kezelésében, hanem a várható élettartam kalkulációjában is segíthetne az, ha időben felismernék a demenciával járó betegséget, valamint annak fajtáját – ez ugyanis befolyásolja azt, hogy még mennyi ideig élhet az érintett.

photo_camera Grafika: Qubit

A várható élettartam ismerete pedig ahhoz is hozzájárul, hogy a hozzátartozók és a kezelést végző szakemberek megfelelő támogatást nyújtsanak az érintettnek.

Egy, a BMJ folyóiratban publikált elemzés a demencia diagnózisa után várható élettartamot vizsgálta, amihez közel 5,5 millió személy egészségügyi adatait dolgozták fel a kutatók. A metaanalízis szerint azok, akiknél 65 éves korban diagnosztizálták a demencia tüneteit, akár 13 évvel is kevesebbet élhetnek, míg azoknak, akik csak 85 évesen kaptak diagnózist, alig 2 évvel csökkent a várható élettartama.

A kutatást szemléző Science Alert kiemelte továbbá, hogy a tanulmányban megvizsgálták a szeretetotthonba költözés lehetséges hatásait is, ennek azonban nem volt olyan szignifikáns következménye, ami egyértelműen a költözés számlájára írható. Azt azonban meg lehetett állapítani a kutatás alapján, hogy az érintettek nagyjából harmada a diagnózis után 3 évvel költözik intézménybe, ennek összetett hatásai a betegség lefolyására viszont nem ismertek.

A demenciáról és a demenciával élők hozzátartozóinak megéléseiről 2024-ben háromrészes videósorozatot készítettünk, amelynek egyes epizódjai itt, itt és itt érhetők el.