Először sikerült lefilmezni a száz éve ismert gigantikus mélytengeri kalmárt

A mélytengeri lények feltárásól ismert Schmidt Óceánkutató Intézet történelmi felvételt tettek közzé: először sikerült videóra venni a gigászkalmár (Mesonychoteuthis hamiltoni) egy egyedét a természetes élőhelyén. A Falkor kutatóhajó március 9-én járt az Atlanti-óceán déli részén található Déli-Sandwich-szigetek közelében, ahol a csapat távirányítású merülőegysége, a SuBastian 600 méter mélyen pillantotta meg a fejlődési szakaszban lévő (a kutatók szerint kb. kamaszkorú) kalmárt, amely már most 31 centiméter hosszú volt.

photo_camera Fotó: ROV SuBastian / Schmidt Ocean Institute/ROV SuBastian / Schmidt Ocean Institute

Bár a kifejlett állapotban akár 7 méter hosszú és 500 kilogrammot nyomó fajt már száz éve ismerik, a kutatók eddig csak elpusztult egyedekkel és ámbráscetek gyomrában talált maradványokkal találkoztak. „Őszintén szólva ez az egyik legizgalmasabb felfedezésünk a területen” – mondta a National Geographicnek az Aucklandi Műszaki Egyetem kalmárszakértője, Kat Bolstad.

A mélytenger sötétségében élő, üvegkalmároknak is nevezett Cranchiidae család fajai gyakran átlátszónak tűnnek, ami segíti őket, hogy elkerüljék a ragadozókat, illetve ők is könnyebben tudjanak zsákmányt ejteni – ezt a képességüket a kromatoforának nevezett festéktartó sejteknek köszönhetik.

link Forrás

A legnagyobb tömegű gerinctelenként számon tartott gigászkalmár különös csápjai segítségével nagy szubantarktiszi halakat (pl. chilei tengeri sügért) és más kalmárokat fogyasztanak. Nyolc karuk mindegyikének közepén egy-egy pár nagy, horogszerű nyúlvánnyal rendelkeznek, míg két hosszabb csápjának végén teljesen elforgatható „kampó” található.

Méretük ellenére azonban nem számítanak csúcsragadozóknak: a megfigyelések alapján elefántfókák, pingvinek és különböző halak is táplálkoznak a gigászkalmár fiatal egyedeivel, míg az ámbráscetek és egyes cápák fiatal és felnőtt egyedeket egyaránt fogyasztanak. A természet viszont legalább valamivel kárpótolta őket ezért: a gigászkalmároké az állatvilág legnagyobb méretű szemgolyója, amelynek átmérője akár 27 centiméteres is lehet, így talán könnyebben kifigyelhetik a távolban leselkedő ragadozókat.

Kapcsolódó cikkek a Qubiten:

link Forrás
link Forrás
link Forrás